“Портрет Олексія Капніста” (сер. ХІХ ст.)

0
2069

Розмір: 73 х 56 см
Полотно, олія
В колекції: з 1918  року

Підполковник Воронезького піхотного полку, Миргородський повітовий проводир дворянства та член Союзу благоденства Олексій Васильович Капніст (1796-1867) був різнобічно яскравою особистістю та одним із найбільш «истовых малороссов», що присвятили своє життя служінню рідній землі.

Молодший син поета та драматурга Василя Васильовича Капніста – Олексій перетворив свій маєток у Ковалівці (на Полтавщині) в осередок просвітництва в Україні. У Капніста часто гостювали Микола Гоголь, Микола Гнедич, збиралися майбутні декабристи Сергій Муравйов-Апостол, Михайло Бестужев-Рюмін, Михайло Лунін, Павло Пестель. Олексій Капніст став одним із утаємничіших у справи українського Опору першої половини ХІХ століття, зокрема Південного таємного товариства.

В липні 1843 року Олексій Капніст познайомив Рєпніних з Тарасом Шевченком, з яким підтримував тісні зв’язки. Саме у Рєпніних в Яготині та маєтку Олексія Капніста відбулася передача естафети історико-революційного досвіду змагань за свободу одного покоління наступному.

Олексій Капніст набагато випередив свій час, і це помітно на портреті, написаним невідомим майстром в традиціях камерного портрету початку XIX століття, що являє глядачеві не зовнішній антураж моделі, а багатство його внутрішнього світу. Ніщо не вказує на високе соціальне становище особи. Перед нами світська людина благородної зовнішності, заглиблена у свої думки. Портрет доволі лаконічний та не буяє деталями. Головний акцент в ньому ставиться на обличчя героя – відкрите, спокійне, яке виявляє природний розум і розважливість.

Капніст показаний приватною особою – без нагород і відзнак, в звичайному одязі. Максимально безпристрасна, врівноважена інтерпретація іміджу героя, перевірена композиція, характерна для класицизму, витончено-вимогливий колорит портрету підтверджують приналежність персонажу до нової епохи.

Модель, наче живе на полотні. Поєднання світла і тіні висвічує внутрішній світ героя. Задній план портрета являє собою поєднання сірого та світло-рожевого кольору, що створює ефект нескінченності. Сама постать Олексія Капніста за допомогою такого прийому немов занурена в безмежність простору. Колорит картини загострює враження. Світлими плямами є лише обличчя та біла сорочка.

Обличчя героя, обрамлене гладко зачесаним чорним волоссям, написано в теплих тілесних тонах, з проступаючим на щоках рум’янцем. Камерність портрета підкреслена напівобротом голови праворуч. Підсилюють ефект вигнуті брови над замріяними, спрямованими вдалину ясно-блалитними очима.

Портрет дивує своєю невигадливістю, безпосередністю і в той же час любовним і шанобливим ставленням художника до героя, умінням підкреслити своєрідність особистості, представивши на перший план значення внутрішнього світу.

«Портрет Олексія Капніста» належить до числа перших експонатів художнього музею, що поступили із розграбованого палацу Капністів у Михайлівці. Через численні пошкодження портрет довго не експонувався. Лише після реставрації 1987 року він зайняв своє місце у другому залі художнього музею.

Ближче познайомитися з «Портретом Олексія Капніста», а також іншими творами початку ХІХ століття можна в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. 

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут