Земська управа / Zems’ka Uprava (1910)

Автор: невідомий
Пам’ятка архітектури місцевого значення
Охоронний номер 2901-См
Знаходиться за адресою: місто Лебедин, вулиця Героїв Майдану, 17

The author is unknown
The Local Monument of Architecture
Object number: 2901-См
Address: Lebedyn, 17 Heroiv Maidanu Street

Лебедин – невелике затишне слобожанське місто, засноване в 1654 році. Влітку місто буквально потопає в зелені. Доповнюють міську панораму надзвичайно красиві старовинні архітектурні споруди. До них належить і колишня Лебединська земська управа.

Будівництво почалося в 1910 році. Тоді це був один з небагатьох мурованих будинків у Лебедині. Автор проекту залишився невстановленим. Будівля являє собою двоповерховий будинок, що виходить південним фасадом на червону лінію забудови вулиці Героїв Майдану (раніше К.Маркса, ще раніше – Нижня Сумська). Фасади прикрашені портиками з колонами, фронтоном в центральній частині, а також численними арочними вікнами.

У різні часи в будівлі (вул. Героїв Майдану, 17) розміщувалися Лебединська земська управа, Лебединський райком, німецька комендатура. Нині в ній – навчальний корпус Лебединського фахового медичного коледжу імені проф. М.І. Ситенка.

               М.І. Ситенко

В архітектурному плані будівля побудована в стилі неоренесансна на ордерній основі. Перший поверх оброблений дощатим рустом з підкресленням замкового каміння в верхній частині віконних прорізів. Центральний ризаліт, в якому розташований головний вхід, оформлений по другому поверху прибудованим портиком із чотирьох напівколон тосканського ордеру під трикутним фронтоном. Напівциркульні вікна другого поверху з підвіконними фільонками мають прямокутні наличники з карнизами та замковим камінням. Аналогічно оформлений дворовий фасад з тосканськими пілястрами другого поверху.

Двоповерхова цегляна будівля має підвальне приміщення. Поштукатурена по головному та бічним фасадам. Має пласкі – балочні перекриття. Первісним проектом була задана семетрична об’ємно- просторова структура із п’яти частин з двостороннім коридорним плануванням приміщень. Однак східний компратимент з неглибокими ризалітами на обох фасадах не був добудований, в результаті будівля отримала асиметричну композицію.

У вестибюлі збереглися широкі парадні сходи.

Наказом Мінстерства культури, молоді та спорту України від 10.02.2020 №630, будівля колишньої земської управи визнана пам’яткою архітектури місцевого значення (охоронний номер 2901-СМ).

За матеріалами архітектурного паспорту