“Місячна ніч” (1915) Іванов Микола Іванович (1852-1921)

0
732

Розмір: 57,0 х 74,0 см
Полотно, олія
В колекції: з 1938  року

Відомий одеський художник Микола Іванов в історію живопису увійшов як знаний майстер пейзажу. Природа на його полотнах постає одухотвореною і майже живою, існуючою паралельно з людиною. Однак, при всьому цьому, роботи художника завжди гранично зрозумілі, ясні та реалістичні. Серед них, «Місячна ніч» із лебединської колекції, написана спеціально для Весняної виставки Академії мистецтв у Петербурзі 1915 року.

Картина наповнена тишею і глибиною почуттів, вона передає любов автора до природи та здатність бачити прекрасне у простому. Пензель художника трепетно та ніжно передав всю неймовірну красу південноукраїнського пейзажу.

«Місячна ніч» стала продовженням тривалих творчих пошуків та експериментів художника зі світлом. Його цікавила можливість максимально точно передати природне освітлення пейзажу. З цією метою він змішував натуральні тони, створючи безліч їх відтінків.

Саме гра світла і створює настрій картини. Пухнасті хмари, які не приносять імли, проте лиш приглушують яскраве місячне світло. Місяць, який виринає з-за хмар й освітлює спокійні води морського узбережжя, перетворюючи їх у позолоту, граючи з глядачем. Вітер легко і швидко пробігає по ледь-помітним хвилям, місцями залишаючись непоміченим.

Що стосується композиції, то вона досить лаконічна і проста. Художник передає враження від безкрайого південного степу, який зустрічається з морем. Тут тихо і величаво. Навіть приглушені темно-зелені скирти сіна, що підходять мало не до самої води, не обтяжують загальної композиції.

Не дивлячись на порівняно не великий шматочок степу на передньому плані, й тонку смужку берега на горизонті, в цій картині відчувається широчінь і простір. Затінений сіро-зелений степ змінюється спокійним блакитно-синім кольором морських вод та неба. Вони ніби переходять один в одного. Робота наповнена місячним світлом, що йде по морю й манить своєю величністю. Романтична гра зі світлом робить пейзаж умиротворюючим.

Наявність в палітрі білого, ніжно-рожевого та блакитного кольорів дозволяє відчути нотки імпресіонізму, що присутні на полотні. Але головне завдання митця полягало в створенні враження неосяжності простору. В цьому контексті, навіть відмова від яскравих кольорів та насичених світлових ефектів зовсім не збіднило картину, тут все сказано в її простоті. При цьому, простір можна відчути й не зациклюючись на окремих яскравих деталях. Тому художник і прибрав їх звідси.

А те, що залишилося – це поетично відтворені образи моря і місяця, що заворожують й манять до себе. Досягнута шляхом простоти і лаконічності виразність, не лишає байдужою жодну людину.

Ближче познайомитися з «Місячною ніччю» Миколи Іванова, а також роботами інших одеських художників кінця ХІХ – початку ХХ століття можна в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. 

Андрій Гєльмінтінов, директо ЛМХМ

 

За літературними джерелами:

  1. Отчеты о деятельности Одесского общества изящных искусств, 1876-1912. – Одесса, 1877-1913.
  2. Одесское художественно-театральное училище им. М.Б. Грекова : история и современность / авт. ст. : М.А. Луговой, Н.И. Декерменджи. – Одесса, 2005.
  3. Виноградова З. Вища художня школа в Одесі : [1920-1930-ті] // Укр. мистецтвознавство : респ. міжвід. зб. – Київ, 1970. – Вип. 4. – С. 75-85.
  4. Кязымова Г. Строим новую жизнь: (некоторые страницы истории Одесского художественного училища, 1917 – 1930-е годы) // Юго-Запад : одессика : ист.-краевед. науч. альм. – Одесса, 2007. – Вып. 3. – С. 145-162.
  5. Кондаков С.Н. Юбилейный справочник Академии художеств : в 2 т. / С.Н. Кондаков. – СПб., 1914. Т. 1 : Историческая часть. Т. 2 : Список русских художников.
  6. Одеська державна картинна галерея : каталог. – Київ, 1964.
  7. Історія українського мистецтва : в 5 т. – Київ, 1966-1970. Т. 4, кн. 2 : Мистецтво другої половини ХІХ – початку ХХ століть. – 1970. 121 Т. 5 : Радянське мистецтво 1917-1941 років. – 1967.
  8. Художники народов СССР, XI-ХХ вв. : биобиблиогр. словарь. Т. 1-5. – М. ; СПб., 1970- 2002.
  9. Українські радянські художники : довідник / Спілка художників України. – Київ, 1972. Словник художників України. – Київ, 1973.
  10. Мистецтво України : біогр. довід. – Київ, 1997. Одесский художественный музей. Живопись XVI – начала ХХ веков : каталог / сост. Л.Н. Калмановская. – Одесса, 1997.
  11. Художники Одещини : каталог / Нац. спілка художників України, Одес. орг. ; авт. вступ. ст. О.А. Тарасенко. – Одеса, 2006.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут