11 липня 2017 року в Лебединському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва стартував проект із назвою «Сім рот короля Карла ХІІ», підготовлений творчою студією «BurliukLoft» з міста Суми. Присвячений він 135-річчю від дня народження Давида Бурлюка, одного із основоположників футуризму, поета, художника, теоретика мистецтва.
Лебедин не випадково став першим місцем, де був презентований проект. Адже родом Давид Давидовидович із Лебединщини. Давид Бурлюк так пише про свій рідний хутір Семиротівщина, де він народився: «…..Сім шведських рот у 1708 році потрапил у засідку царських військ та знищені». Ця подія і дала назву селу, а згодом – об’єднала навколо себе креативних та творчо-мислячих людей, які і підготували цей незвичний проект.
Проект надзвичайно цікавий, складається він із трьох новел. Перша із новел – «Сім рот короля Карла ХІІ» від художника Костянтина Аленінського. Новела почалася ще в травні 2017 року, коли у селі Рябушки учасникам творчої студії подарували старовинні речі селянського вжитку. Дуже скоро їх адаптували і зробили із них шведських солдат. Тут є і генерал-вагенмейстер (керівник обозу), і фурлейтер, і штик-юнкер, шведський патруль, маска короля Карла та багато іншого. Звичні речі із щоденного вжитку знайшли собі незвичний образ – семи рот Карла ХІІ.
Концепція видалася настільки цікавою, що авторів вже запросили із проектом на фестиваль сучасного мистецтва до міста Одеси.
Наступна новела – «Еко-Око» від Марини Шевцової. Марина вже багато років мешкає у Швеції. В червні вона залучилась до проекту та зробила свою частину, присвячену екологіям Швеції та України. Картини-плакати Марини представив Костянтин Аленінський. На жаль, сама Марина знов вирушила до Швеції.
Третя новела – стокгольмський фотозвіт мандрівника Сергія Гуцана. Його фото, зроблені в 2011 році стали тим елементом, що зв’язали не тільки Швецію стару і сучасну, але й придали проекту той емоційний імпульс, що об’єднав, здавалося б не поєднувальні речі. Всі фото складаються із двох частин – це відпочинок стокгольмської молоді під час випускного на фоні зображень короля Карла ХІІ.
Під час відкриття, своїми враженнями активно ділилися гості вернісажу, серед яких були учні Рябушківської середньої школи, а також друзі художного музею. Присутній на виставці – керуючий справами виконавчого комітету Сергій Подолько, передав слова вітання міського голови з нагоди відкриття виставки, а також вручив Подяку від Олександра Бакликова за вірне служіння мистецтву, талант і невтомний творчий пошук представникам студії «BurliukLoft».
Запрошуючи гостей до знайомства із експозицією, куратор виставки – науковий працівник художнього музею Алла Подвезько звернулася словами Давида Бурлюка «…народився в Україні. Україна була і залишається моєю Батьківщиною. Там лежать кістки моїх пращурів, вільних козаків, які змагалися в ім’я слави і сили і волі … Україна у моїй особі має свого найвірнішого сина…».
Познайомитися з виставкою можна впродовж наступного місяця за адресою: пл. Волі, 17, тел. для довідок 2-18-81.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ