Гостинний двір (торгові ряди) / Gostyny Dvir (Trade Rows) 1847-1856

Архітектор: Андрієвський
Пам’ятка архітектури місцевого значення
Охоронний номер 2898- См
Знаходиться за адресою: місто Лебедин, площа Соборна, 37, 38, 39

The architect: Andriyevsky
The Local Monument of Architecture
Object number: 2898-См
Address: Lebedyn, 37, 38, 39 Soborna Square

Лебединський Гостинний двір, або як його сьогодні називають – Торгові ряди, розташовано в центрі головної площі міста. Місце для побудови та сама конфігурація торгових рядів, визначені планом забудови Лебедина 1845 року. Замовником будівництва виступили місцеві купці. Автор проекту залишається не відомим.

Завершення будівельних робіт відноситься до 1856 року. З того часу і до сьогоднішнього дня Торгові ряди використовуються за своїм первісним призначенням.

«Гостинний двір» представляє собою одноповерхову цегляну, оштукатурену та пофарбовану будівлю з підвальними приміщеннями. Має традиційну для даного типу будівель об’ємно-просторову структуру: торгові приміщення згруповані по периметру, маючого в плані форму двох літер «Г», розташованих у дзеркальному відображенні, і відкритою галереєю з зовнішньої сторони на спарених колонах. В архітектурному плані «Гостинний двір» виконано в спрощених формах пізнього класицизму.

Основною темою фасадів, що добре збереглися, є ритм спарених колон тосканського ордеру, який відрізняється, як плаский з декількома тягами антаблемент, характерний для провінційного будівництва з порушенням ордерних пропорцій. По центру північного фасаду в кінці ХІХ – на початку ХХ століття вбудований вузький, в 3 вікна двоповерховий об’єм з трьохчастковим аттиковим завершенням. Дверні прорізи мають лучкові перемички.

В середині ХХ столітті первісне планування було частково порушене добудовами із західної сторони, а також додатковими перегородками та надбудовами.

Будівлі «Гостинного двору» (Торгових рядів) мають домінуюче значення на центральній міській площі, композиційно об’єднуючи її забудову.

Наказом Мінстерства культури, молоді та спорту України від 10.02.2020 №630, гостинний двір визнано пам’яткою архітектури місцевого значення (охоронний номер 2898-СМ).

Сьогодні Торгові ряди (Соборна площа, 37, 38, 39) перебувають у користуванні (власності) підприємства облспоживспілки «Лебединський ринок» та фізичних осіб – приватних підприємців.

За матеріалами архітектурного паспорта