Саме під такою назвою 25 січня 2017 року в Лебединському міському художньому музеї відкрилася нова виставка, де представлено 29 унікальних робіт, що охоплюють період від XVII до середини ХІХ століття.
До цього дня ці роботи не експонувалися по кілька десятиліть і були доступні для ознайомлення лише працівникам музею та невеликому числу науковців. Не дивлячись на те, що представлені на виставці роботи виконані у різний період та різними техніками (живопис, графіка, пастель, літографія), вони цікаві, як наглядна демонстрація основних тенденцій мистецтва у ті часи.
В основу концепції виставки покладена ідея відновлення інтересу музейного відвідувача до художнього мистецтва. Відправною точкою для формування виставки стала робота фламандського художника XVII століття «Мисливець», що і надихнула на створення цієї виставки.
«Невелика за розміром робота фламандського майстра (сучасна Бельгія) зображує типову сцену полювання. На передньому плані зліва знаходиться мисливець, а поруч з ним упольована здобич» – розповідає куратор виставки та зберігач фондів музею Тетяна Химич.
Роботи художників цієї школи відрізняються реалізмом, монументальними формами, пластикою. Картина відноситься до того періоду, коли у Фландрії творили Рубенс, Ван Дейк, Йорданс та багато інших майстрів із світовим ім’ям. Унікальність цієї роботи й в тому, що вона жодного разу не реставрувалася та несе в собі лише унікальний стиль майстра, по якому цю роботу буде легше ідентифікувати.
У великій кількості на виставці зображені графічні й акварельні роботи, що потрапили до музею із дворянської колекції роду Анненкових. Колекцію зібрала Віра Анненкова, яка не тільки відзначалася прогресивними поглядами на життя, але й вважалася однією із найкрасивіших жінок імперії в першій половині ХІХ століття (її портрет можна побачити у 2 залі музею). Товаришувала із Олександром Пушкіним та Михайлом Лермонтовими.
Представлені графічні роботи зображують, як саму Віру Анненкову, так і четверо її дочок.
Варті уваги також кілька літографічних робіт XVIIІ-ХІХ століття. Літографія – це метод друку, при якому особливим літографським олівцем наносився малюнок на спеціально оброблений камінь з гладкою поверхнею, а потім під тиском з друкарської форми переносився барвистий шар на паперовий носій. Сьогодні така техніка, фактично, не використовується.
На виставці представлено й кілька живописних, в основному портретних робіт, в тому числі парні роботи Шиндловських та портрет Кузьмича Руднєва – батька засновника лебединського музею.
Дуже цікава єдина пастельна робота Костянтина Трутовського «Подорожній», що винесена на афішу виставки. Трутовський один із перших майстрів, що використовує пастель (стерті у порошок, спресовані фарби, які найчастіше випускаються у вигляді м’яких кольрових олівців) у своїх роботах.
Дуже часто роботи майстра використовувалися для ілюстрації «Кобзаря» Тараса Шевченка, а також Марка Вовчка та Миколи Гоголя. Сьогодні картини Трутовського зберігаються у різних музеях світу, в тому числі найкращих музеях України, а одна в нашому – Лебединському художньому.
Унікальну виставку, що буде експонуватися до 22 лютого 2017 року вже відвідали викладачі та студенти Лебединського медичного училища ім. проф. М.І. Сітенка, учні ЗОШ №1, інші почесні гості, в тому числі гості із Іспанії та члени міської громадської ради.
Художній музей запрошує лебединців, які цікавляться мистецтвом, та гостей нашого міста скористатися можливістю та відвідати виставку «Сповідь старовини», адже після 22 лютого роботи знову повернуться до фондосховища, можливо, знову на кілька десятиліть. Адреса музею: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ