Зал №7: Меморіальний зал родини Кричевських

0
2407

З 2003 року в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва існує меморіальна кімната «МИСТЕЦЬКІ ДИВОСВІТИ РОДИНИ КРИЧЕВСЬКИХ», де представлені художні твори шести представників трьох поколінь цієї високоталановитої династії – Василя Григоровича (1873—1952), Федора Григоровича (1879—1947), Миколи Васильовича (1898—1961), Василя Васильовича (1901—1978), Олени Євгенівни (1892—1964) та Катерини Василівни (нар. 1926), що відображають особливості їх життєвого шляху та внесок у світову мистецьку скарбницю.

Кричевський В.Г. “Хата ХІХ ст. в Лебедині”, 1949

КРИЧЕВСЬКІ… Це прізвище давно і міцно увійшло в історію українського образотворчого мистецтва. Це найбільша в Україні родина художників, коріння якої знаходиться на Слобожанській землі, на Лебединщині. Старовинний український рід Кричевських дав у ХХ століття рясне гроно видатних діячів української національної культури, що залишили по собі щедру творчу спадщину. Це родина справжніх майстрів, митців найвищого ґатунку. Родина Кричевських репрезентує українське мистецтво в багатьох його галузях. Усі вони переважно живописці, а частково – архітектори, графіки, дизайнери та художники театру і кіно. По-різному склалася їхня творча доля.

Славна родина митців Кричевських збагатила скарбницю українського образотворчого мистецтва, прославляла свою Батьківщину та її культуру за кордоном. Глибоко національна за духом (особливо у В.Г. і Ф.Г. Кричевських та К.В. Кричевської-Росандіч), творчість Кричевських живилася і від французького (М.В. Кричевський), і від американського (В.В. Кричевський) мистецтва.

На зламі ХХ—ХХІ століть Лебединська колекція поповнилась десятками творів різних представників роду Кричевських, що дозволило відкрити в музеї спочатку меморіальний куточок «Мистецтво родини Кричевських», а згодом – і меморіальний зал «Мистецькі дивосвіти родини Кричевських».

Тож, сьогодні Лебединська колекція творів Кричевських нараховує до 160 експонатів. В експозиції меморіального залу представлено майже 50 оригінальних експонатів, яких об’єднують український національний колорит, велич і могутність волелюбного духу Кричевських. Експозиція чітко поділяється на 6 тематико-персональних комплексів.

Кричевський В.Г. “На півдні”, 1923

Розпочинається експозиція творами В.Г. Кричевського. В залі представлені його живописні етюди «На Півдні» і «Квітка гарбуза», акварельні й олівцеві малюнки лебединської тематики, ескізи і начерки селянських хат, мальовничі краєвиди України і Франції, орнаментальні композиції для текстилю.

Кричевський В.Г. “Будинок Григорія Тоцького”, 1945

Продовжує експозицію єдина картина Федора Кричевського в колекції музею – «Дівчинка у блакитному» (портрет молодшої сестри Марії, 1900). Поруч – портрет молодого митця, виконаний його учнем М.Н. Гусаченком.

Кричевський Ф.Г. “Дівчинка у блакитному”, 1900

Творчість Миколи Кричевського представлена мальовничими краєвидами Франції («Париж»), Італії («Венеція») та натюрмортами («Квіти», «Зелені яблука»).

Кричевський М.В. “Венеція”, 1949
Кричевський В.В. “Крим”, 1935

Василь-другий чи Василь-молодший (так називають Василя Васильовича Кричевського) репрезентований типовими для нього пейзажними етюдами («Крим», краєвиди Каліфорнії).

Кричевська О.Є. “Мати”, 1937

В залі знаходиться єдина в музеї картина Олени Кричевської «Мати». Вона відзначається певною умовністю композиції сюжету, чіткістю малюнка, невеликою гамою ніжних тонів, чіткою розробкою світла і тіні.

Завершують експозицію роботи К. Кричевська-Росандіч. На її пейзажних етюдах – витончені мініатюрні краєвиди Гейдельберга і Каліфорнії. Тут же – ніжні натюрморти «Рожевий цвіт» і «Букет троянд».

Кричевська-Росандіч К.В. “Букет троянд”, 1996

Полотна родини Кричевських – золота, яскрава й неповторна сторінка українського образотворчого мистецтва, яка дедалі більше входить у культурний контекст України, збагачуючи її духовно. Твори Кричевських – окраса експозиції будь-якого українського музею. Творчий доробок кожного з 6-х Кричевських і всіх разом становить величезну культурну цінність українського і світового значення.

Художній музей

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут