«Лебедин на полотні» Івана Маліча

0
2101

16 серпня 2019 року Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва презентував виставку-реквієм, присвячену віртуозному таланту лебединського народного художника Маліча Івана Федоровича. Виставка під назвою «Іван Маліч: Лебедин на полотні» досить повно презентує творчість майстра і також присвячена 80-річчю від дня його народження.

Куратор виставки – Лілія Єфремова відзначає що це вже третя виставка Івана Маліча в стінах художнього музею, але перша після його смерті, що трапилася 24 січня 2014 року. «Та пам’ять про митця продовжує жити у спогадах його учнів, в пам’яті рідних та знайомих, у його віршах та, безумовно, у його картинах».

На виставці музей показав лише невелику частку творчого доробку митця. Це 15 робіт переважно лебединських пейзажів, виконаних у техніці олійного живопису. В цих роботах розкриваються особливості самобутньої манери художника з яскраво вираженою його стилістикою.

Колеги Івана Маліча відзначали, що для Лебедина він був справжнім художником епохи, а його пейзажі стали могутньою силою духовного впливу на розум і почуття лебединців. Пейзаж, дійсно, був улюбленим жанром художника. Починаючи з 60-х років ХХ століття, він написав безліч пейзажів: ніжно-ліричних, які відображають красу природи, і підкреслено динамічних, що передають могутню ходу розвитку індустрії.

Але в цих пейзажах живе не лише пам’ять про самого Івана Маліча, в них живе й частинка історія Лебедина, якому художник присвятив кращі свої роботи. Тож, як зауважила Лілія Єфремова «досить символічно, що ювілей Івана Маліча майже співпав і з Днем міста Лебедина, який відзначається 19 серпня».

Талановитий художник Іван Федорович Маліч народився 14 серпня 1939 року в селі Бішкінь. В сільській школі його талант помітив вчитель малювання Григорій Косовський, настанови якого були дуже корисними для обдарованого хлопця.

Та до свого покликання Іван Федорович прийшов не одразу. Після армії шість років працював в Маріупольському металопрокатному заводі. Але мистецтво вабило до себе. Тож, роботу на заводі Маліч проміняв на навчання в Мелітопольському культосвітньому училищі. Продовжив навчання в Московському народному університеті ім. Крупської, на факультеті живопису та графіки (закінчив 1969 року).

Серцем і душею обдарований митець завжди повертався до рідного краю. Тож, одразу після навчання Іван Федорович повернувся до Лебедина, де проявив себе талановитим вчителем дитячої школи мистецтв.

Його стиль – це власне і неповторне поєднання ліричного пейзажу з імпресіонізмом французьких митців. Улюблений жанр майстра завжди був пейзаж, йому Маліч присвятив найкращі свої роботи: «Троїцька церква», «Хліба Лебединщини», «Осінь у Пристайловому», «Вечір у Куданівці». За простотою композиції, скромністю вибраних мотивів, в них криється ціла філософія життя притаманна тільки йому. Його мистецтво – це бажання передати красу природи з любов’ю і творчим натхненням.

Виставки лебединських майстрів завжди викликають велику зацікавленість мистецької спільноти Лебедина. Тож, не дивно, що і виставка «Іван Маліч: Лебедин на полотні» зібрала на своє відкриття багато людей, які любили Івана Маліча як людину і митця. Це його колишні учні, серед яких і куратор виставки Лілія Єфремова, колеги і друзі художника: Олександр Ковальчук – директор Лебединської дитячої школи мистецтв, Іван Мальцев – голова громадської організації «Мистецька платформа Лебедина», а також лебединців, що захоплюються його талантом: Світлана Тонкошкур, Лариса Маркелова, нинішні учні школи мистецтв, СШ №7 та ЗОШ №1.

Доповнили атмосферу вражень від виставки вірші Івана Маліча та музична композиція «Місячне сяйво» Клода Дебюссі, у виконанні викладача школи мистецтв Олега Балабана.

Триватиме виставка «Іван Маліч: Лебедин на полотні» до 10 вересня 2019 року. Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва знаходиться за адресою: пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Графік роботи: вт.-пт.: з 08:00 до 17:15, сб. з 08:00 до 16:00. Вихідні: неділя та понеділок. 

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут