Дивний світ Марії Приймаченко

0
2080

19 листопада 2019 року в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва відкрилася виставка робіт однієї з найвідоміших українських народних художниць Марії Примаченко – «ЛЮДИ, КВІТИ, ПТАХИ ТА ЗВІРІ МАРІЇ ПРИЙМАЧЕНКО», що присвячена 101-й річниці художнього музею в Лебедині.

В експозиції виставки представлені 29 творів із збірки Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького, що як і постать самої Марії Оксентіївни – оповиті химерними загадками та таємницями.

Марія Примаченко (1909-1997) – яскрава представниця «наївного» мистецтва, народна художниця України, лауреатка Національної шевченківської премії За своє 89-річне життя створила понад 650 робіт, в яких органічно поєдналися витоки українського живописного та поетичного фольклору. В основі творчого методу мисткині превалюють простота відображення, дивна фантазія і незглибима народна мудрість.

У своїх роботах Марія Приймаченко зображувала чарівних тварин, квіти та сюжети з селянського побуту. Протягом життя художниці її картини відвідали експозиції Всесвітньої виставки у Парижі, численних республіканських показів мистецтв, а також побували у Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. Тим більше, 2009 рік — за рішенням ЮНЕСКО — був оголошений роком Марії Примаченко.

– Фантастичний світ образів Марії Примаченко є унікальним мистецьким явищем, культурним феноменом, який поєднав у собі традиції народного малярства та особисту обдарованість художниці, – говорить куратор виставки, старший науковий співробітник Сумського обласного художнього музею Наталія Курасова.

Сюжети її робіт, квіти, звірі, птахи, і навіть – люди, примітивно-фантастичні, а разом з тим – зі своєю філософією та мораллю. Цікавими в роботах Приймаченко є й підписи-трактовки до деяких картин. Марія була людиною не дуже грамотною, закінчила лише 4 класи. Тому вони вийшли по принципу: як чуємо – так і пишемо, без жодних розділових знаків. Але саме тому трактовки викликають захоплення і підкуповують якоюсь простотою. Зокрема, приписок до картини «Космічні птахи» (присвячена польоту Ю.Гагаріна в космос): «космічески птиці виростили кокурузу у космосі у теплиці».

По-справжньому унікальним явищем є серія звірів Марії Приймаченко. Таких створінь не існує у природі, вони фантастичні. «Горбата сова», «Український триголовий повзун», «Лісовик, що гарбуз з’їв»… Тільки художниця знала, що вона вкладає у свою композицію. А сьогодні трактовка її робіт – це лише роздуми та творча уява кожного з нас.

– У мистецькому арсеналі Марії Приймаченко немає професійних хитрощів: вона малювала на звичайному ватмані пензлями фабричного виготовлення, використовувала гуаш, акварель, – говорить директор Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького Надія Юрченко. – Тож, сьогодні для музеїв нелегка задача – зберігати паперові картини.

Своє захоплення виставкою висловили численні гості, друзі музею, шанувальники мистецтва та учні ЗОШ №5. Заступник міського голови Олена Кірєєва відзначила, що твори Марії Приймаченко свідчать про те, що за ними стоїть велика, різноманітна школа народного мистецтва, багатовікова культура українського народу. Це ніби згусток емоційних вражень і від казок, і від легенд, і від самого життя. Крім того, всі роботи не статичні, а якісь особливо рухливі: рослини, навіть пелюстки квітів подані у взаємодії.

Олена Кірєєва також вручила подяку Наталії Курасовій від міського голови Олександра Бакликова: «за вірне служіння мистецтву, активну наукову, виховну та просвітницьку діяльність, а також  з нагоди організації виставки «Люди, квіти, птахи та звірі Марії Приймаченко» в Лебединському художньому музеї» та запросила охочих містян обов’язково відвідати виставку, поки вона в Лебедині.

Привітали присутніх також голова ГО «Мистецька платформа Лебедина» Іван Мальцев та гості вернісажу. Доповнили атмосферу вражень чудові музичні вітання від викладача Лебединської дитячої школи мистецтв Любові Суворової.

Відвідати виставку «Люди, квіти, птахи та звірі Марії Приймаченко» в Лебедині можна буде до 19 грудня 2019 року. Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва знаходиться за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Графік роботи: вт.-пт.: з 08:00 до 17:15, сб. з 08:00 до 16:00. Вихідні: неділя та понеділок.  

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут