Урочище Бурлюк: футуристична ретроспектива в художньому музеї

0
1753

Дикі, нестримні, незвичні – саме такими постали перед гостями Лебединського міського художнього музею імені Б.К. Руднєва експонати футуристичної виставки «Урочище Бурлюк», що присвячена дню народження українського художника-футуриста, поета та теоретика мистецтва Давида Давидовича Бурлюка (9 (21) липня 1882, хутір Семиротівка, Лебединський повіт – 1967, штат Нью-Йорк, США).

Футуристи – реформатори і мрійники, шукачі новітніх художніх форм і словотворень, вони нестримно прагнули до індивідуалізму у творчості. Ідеї, закладені ними понад 100 років тому, й сьогодні використовують художники, фотографи та дизайнери у всьому світі. А роботи наших співвітчизників – футуристів, продаються на головних аукціонах та є окрасою багатьох музеїв.

До експозиції незвичної виставки, що відкрилася в суботу 18 липня 2020 року, увійшли 16 незвичних предметів. Концепцію виставки розробили і втілили – сумський художник-футурист Костянтин Аленінський (вояж-компанія «Верижиця») та член Спілки фотомайстрів України, засновник приватного музею «Причал Одіссея» Сергій Гуцан.

– Проект «Урочище Бурлюк» – це виставка про нову ідентичність, модернізоване традиційне мистецтво, а також ретроспектива останніх 5 років розробки та просування мистецької локації – «Урочище Бурлюк». Локація знаходиться на території вже неіснуючого хутора Семиротівка – місця народження Давида Бурлюка, – говорить Костянтин Аленінський. – Ми винаходимо, перезавантажуємо, переглядаємо, використовуємо нові знаки і символи, автентичність та неофолк, робимо оновлення в контексті українського мистецтва, в синтезі історії мистецтва. Цією виставкою, яку по праву можна назвати футуристичною, завдяки незвичному для сучасного глядача простору, ми хотіли показати позитивну зміну та розвиток мистецької локації, що поєдналася з назвою виставки, – наголошує Костянтин.

В експозиції органічно поєдналися частини експозицій 5 різноманітних виставок, що так чи інакше присвячені Давиду Бурлюку. Це «Око Давида» (Суми, 2016), «Сім рот короля Карла ХІІ» (Лебедин, 2017), «Урочище Бурлюк» (Одеса, 2018), «МальтСи-ЛебУрБу» (Лебедин, 2019), футуристичні предмети із колекції музею «Причал Одіссея». Родзинкою експозиції став екслібрис Давида Бурлюка «Коник» (1931), що у 2018 році був подарований Костянтином Аленінським на 100-річчя Лебединського художнього музею.

У фотоблоці, що представлений Сергієм Гуцаном, поєднані футуристичні пошуки на Мальті та Швеції. Доповнюють фотографії оригінальні предмети археологічної колекції – ножі, наконечники, рала ранньослов’янської доби, періоду Київської Русі та пізніших періодів (від IV до XVIII ст.), оформлені у футуристичному стилі.

Першим своїми враженнями від виставки поділився міський голова Олександр Бакликов, що подякував за проведену роботу організаторам та учасникам виставки, яка є важливою подією в культурному житті міста Лебедина, і стала прекрасним подарунком усім цінителям мистецтва.

«Виставка надає можливість нам не тільки побачити мистецтво талановитих людей, знов згадати та переосмислити, вже на тлі викликів сьогодення, сторінки нашої історії та виклики, завдяки яким з’явилося мистецтво футуристів. Ми бачимо живі почуття та емоції людей, крізь картини та твори мистецтва, які вони створюють. Місія творчих особистостей – об’єднувати людей через живопис, фотографію, поезію, музику, знаходити виразні образи, творчу мову, зрозумілі та близькі кожному з нас», – зазначив Олександр Бакликов.

Міський голова також вручив подяки Костянтину Аленінському та Сергію Гуцану «за вірне служіння мистецтву, талант і невтомний творчий пошук, а також  з нагоди відкриття виставки  «УРОЧИЩЕ БУРЛЮК» в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва».

Поділилися своїми враженнями й інші гості вернісажу, зокрема, Дмитро Живицький, Сергій Буката, Іван Мальцев, відзначивши, що творчість футуристів, можливо, захоплює не кожного, але не можна заперечувати того величезного впливу, який вони справили на культуру ХХ століття, і продовжують здійснювати його по нині.

Яскравим доповненням до експозиції виставки стала футуристична табличка «Урочище Бурлюк», виготовлена лебединським майстром Сергієм Букатою. Незвична табличка-вказівник, сама як справжній витвір мистецтва, після вернісажу була встановлена в Урочищі Бурлюк – на місці народження Давида Бурлюка, куди попрямували гості та учасники виставки (читайте цей матеріал згодом).

Художній музей, а також учасники виставки дякують Сергію Букаті, а також Іллі Букаті та Анні Букаті, що приймали участь у розробці макету та виготовленні таблички.

Відвідати виставку «Урочище Бурлюк» в Лебедині можна буде до 18 серпня 2020 року. Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва знаходиться за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Графік роботи: вт.-пт.: з 08:00 до 17:15, сб. з 08:00 до 16:00. Вихідні: неділя та понеділок.  

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут