25 лютого 2020 року в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва відкрилася виставки мистецтва кінця ХІХ – початку ХХ століття із колекції сумського художнього музею «СПЛЕТІННЯ ЧАСУ», що присвячена 100-річному ювілею заснування Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького (заснований музей 1 березня 1920 року).
Виставка надає виняткову можливість відкрити для себе мистецьку спадщину майстрів кінця ХІХ – початку ХХ століття через живописні полотна, в яких відтворені історія, традиції, вірування, світоглядні позиції та естетичні уподобання того часу. Тематичний діапазон експонованих творів дуже широкий: це і пейзажі, і портрети, натюрморти, жанрові сцени, тощо.
Загалом, кінець ХІХ – початок ХХ сторіччя – час, за світовими вимірами не вельми великий, проте в історії українського мистецтва, він позначений таким розмаїттям високих художніх досягнень та видатних імен, що по-праву може вважатися його «золотою добою». Адже в цей час творили: Сергій Світославський, Петро Левченко, Сергій Васильківський, Микола Пимоненко, Федір Кричевський, Володимир Орловський, Олексій Харламов, Йосип Брайз, Матвій Зайцев, Микола Бурачек, Іван Їжакевич та інші, чиї полотна увійшли до експозиції виставки.
Всього на виставці 25 живописних робіт від 21 майстра, що презентують найважливіші етапи розвитку українського, російського та, навіть польського образотворчого мистецтва кінця ХІХ – початку ХХ століття,
Поєднання в одному просторі робіт таких геніальних художників допомагає краще зрозуміти їх творчість, замислитися над тематикою формотворчих пошуків, які охоплюють широкий діапазон – від реалістичної та академічної творчості до виявів імпресіонізму та модерну, говорить автор ідеї та куратор виставки – головний зберігач Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького Ольга Плохута.
Крім часової приналежності, твори також об‘єднує яскраво виражений національний колорит та гуманістична спрямованість. В них поданий справжній зріз вітчизняного мистецтва від переходу ХІХ до ХХ століття. Виставлені роботи також представляють унікальну можливість побачити основні мистецькі тенденції, що вплинули на розвиток образотворчого мистецтва та визначили шляхи його розвитку у ХХ столітті.
Приємно, що відкриття виставки викликало жвавий інтерес у мешканців міста Лебедина, серед яких були педагоги та працівники Лебединської ЗОШ №5 (директор Тетяна Нездіймишапка), члени громадської організації «Мистецька платформа Лебедина» (керівник – Іван Мальцев) та шанувальники мистецтва. Відвідувачі отримали можливість відчути дух нашої країни у творчості минулого, зупинитися і згадати своє коріння, замислитися над майбутньою долею України і усвідомити, що вона живе в серці кожного з нас.
Присутній на виставці міський голова Олександр Бакликов підкреслив, що виставка передає дух і колорит українського життя. – Вона цікава, вона надихає, і не тільки на роздуми про мистецтво, а й спонукає замислитися над іншими важливими питаннями, – відзначає очільник міста.
Олександр Бакликов також передав вітання до 100-річного ювілею колективу Сумського обласного художнього музею імені Никанору Онацького та вручив подяку Ользі Плохуті «За вірне служіння мистецтву, активну наукову, виховну та просвітницьку діяльність, а також з нагоди організації виставки «СПЛЕТІННЯ ЧАСУ» в Лебединському міському художньому музею ім. Б.К. Руднєва».
Святкову атмосферу вражень вернісажу доповнили чудові музичні вітання від ансамблю скрипалів Лебединської дитячої школи мистецтв (керівник Наталія Пилипенко, учасники: Павло Лавриненко, Олександр, Інна, Юлія Бічук, Маргарита Бойко та Алла Кондрат’єва), вокального ансамблю (керівник Алла Балабан, учасники: Єлизавета Цебро, Катерина Демиденко, Яна Ткаченко, Олеся Степанова та Єлизавета Єрмак), в також учня цієї ж школи Максима Баженова (керівник Павло Шеремет).
Відвідати виставку «Сплетіння часу» в Лебедині можна буде до 25 березня 2020 року. Лебединський міський художній музей імені Б.К. Руднєва знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Графік роботи: вт.-пт.: з 08:00 до 17:15, сб. з 08:00 до 16:00. Вихідні: неділя та понеділок.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ