«Пластика Івана Кавалерідзе»: в Лебединському художньому музеї відкрилася виставка скульптури

0
2530

16 жовтня 2019 року значною подією для Лебединського художнього музею стало відкриття виставки «Пластика Івана Кавалерідзе в українському мистецькому просторі ХХ століття» із колекції Сумського художнього музею ім. Никанора Онацького.

Найвидатніший український скульптор ХХ ст. – Іван Петрович Кавалерідзе (1887 – 1978) стояв у витоків формування національної скульптурної школи, якій надав широкого європейського виміру. Протягом 1918 – 1927 рр. за проектами Кавалерідзе постали монументи у Ромнах, Сумах, Полтаві, Харкові, Лохвиці, Шостці, Бахмуті, Святогорську  жоден з них не мав аналогів як в українській, так і у європейській скульптурі тих часів. П’ять з восьми пам’ятників, зведених за проектами Кавалерідзе у ті роки, визначені фахівцями як перші зразки українського авангардного мистецтва в пластиці.

Всього на виставці – 20 скульптур, в тому числі окремі станкові композиції та деякі проекти монументальних творів Майстра. «Серед головних героїв скульптури до яких Кавалерідзе звертався протягом десятиліть, були Тарас Шевченко і Григорій Сковорода. Безумовно, найзначнішим твором митця цього часу є пам’ятник Шевченку в Ромнах (1918), модель якого представлена в експозиції. Тут Шевченко –  філософ, інтелігент і людина напруженого внутрішнього життя» – говорить куратор виставки, учений секретар СХМ ім. Н. Онацького Галина Ареф’єва.

Історична тема представлена композиціями «Святослав під час бою» (1944 р.), «Ярослав Мудрий з макетом Софії Київської» (1951 р.), «Княгиня Ольга» (1967 р.).

Вражає відвідувачів сповнена трагізму композиція «Летять журавлі», яка віддзеркалює сенс самого автора. Його сила Духу стає міцнішою на спротив системі, що тисне на творчу особистість. У композиціях «Бунт», «Мільйон років…», «У глибині сибірських руд», «На допиті. 1937 рік» сила емоційного впливу досягається унікальною геометризованою формулою.

Не обійшлося на відкритті виставки без сюрпризів – саме в день відкриття виставки з реставрації повернулась робота К. Куликівського (1892 – 1942) «Запорожці» 1920 р., яку відреставрувала художник-реставратор Сумського художнього музею ім. Н. Онацького Влада Ярмак. Вона також розповіла присутнім, як проходила робота над відновленням скульптури. Директор музею Андрій Гєльмінтінов подякував за  професійно виконану роботу та відзначив, що скульптура займе своє місце в експозиції музею.

Свої почуття та відгуки про виставку та відреставровану скульптуру висловила заступник міського голови Ольга Зікеєва. Вона також вручила подяку від міського голови Олександра Бакликова Галині Ареф’євій та Владі Ярмак.

Серед перших відвідувачів виставки – учні 10 класу СШ № 7, які із задоволенням переглядали скульптури, відзначаючи, що кожна із них – неповторна. А наостанок всі насолоджувались музикою у виконанні викладача міської дитячої школи мистецтв Олега Балабана.

Відвідати виставку «Пластика Івана Кавалерідзе в українському мистецькому просторі ХХ століття» із колекції Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького можна буде в Лебедині до 19 листопада 2019 року.

Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва знаходиться за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Графік роботи: вт.-пт.: з 08:00 до 17:15, сб. з 08:00 до 16:00. Вихідні: неділя та понеділок. 

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут