“Жнива” (1947) Глущенко Микола Петрович (1901-1977)

0
3513

Розмір: 69,5 – 99,5 см
Полотно, олія
В колекції : з 1949 року

Ноти соціальної ейфорії завжди були відчутні в радянській дійсності, незважаючи на напівголодні колгоспи, кризу після «розкулачення» села та післявоєнну розруху. Та попри всі труднощі, мрія про світлий шлях і близьке щасливе завтра, пояснює лірико-романтичну тональність творів, присвячених темі радянського села.

Середина 1940-х років… ворог вибитий з України і радянський колгоспник – знову господар своєї землі, де може вільно працювати і творити своє майбутнє. Ця думка стала лейтмотивом багатьох післявоєнних творів.

Темі післявоєнного українського села присвячені й «Жнива» Миколи Глущенка, де автор вдало зміг передати атмосферу єднання людей під час спільної праці. Але «Жнива» показують глядачам не тільки непросту селянську працю, а й своєрідне єднання, гармонію людини і природи. Здається, що в картині передані і запахи свіжоскошеної пшениці та тепло ароматного вітру.

Сюжет картини не вибагливий. Перед нами безкрає пшеничне поле, де налитий стиглий колос, хилиться до землі, обіцяючи гарний урожай. Молоді жінки в’яжуть снопи золотої пшениці, чоловіки – працюють на косарках. Художник яскравими фарбами наголошує: дивіться, радійте багатому урожаю, золоту і аромату достиглої пшениці. Всі  постаті зображені в живому русі, створюючи загальну картину натхненної праці. Вдалині, на горизонті безкрає поле майже зливається з небом.

Та найбільше вражає в цій картині відчуття задоволення від збору урожаю та спільної праці. Вдало обраний сонячний, спокійний колорит додає пейзажу величавий настрій, навіваючи думки про безмежжя рідних українських полів.

Водночас це типовий витвір соціалістичного, а точніше – міфологічного реалізму. Ідилічність картини різко контрастує з датою її створення, яка збігається з датою страхітливого голодомору 1947 року.

Микола Петрович Глущенко – один з найвідоміших українських митців, неперевершений  колорист  і пейзажист, автор понад 10 тисяч живописних полотен. Проте, крім таланту живописця, Глущенко мав й інші таланти, про які світ дізнався набагато пізніше… Відомий радянський розвідник на прізвисько «Ярема», Микола Глущенко повідомив Сталіна про підготовку Німеччини до війни з СРСР задовго до Ріхарда Зорге, здобувши дані, вагу яких важко переоцінити.

Глущенко був особисто знайомий з Пабло Пікассо та Анрі Матіссом, а його твори на виставках експонувалися поруч з картинами цих майстрів.

Ближче познайомитися зі “Жнивами”, а також іншими роботами Миколи Глущенка можна у Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Алла Подвезько, науковий співробітник  ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут