Лебединські художники: Микола Милостанов

0
1008

Доктор медичних наук, професор Микола Миколайович Милостанов народився 29 листопада (11 грудня) 1891 року в родині службовця з міста Лебедина Харківської губернії. Його мати викладала географію у Лебединській гімназії.

Після закінчення гімназії Милостанов вступив на медичний факультет Харківського університету, який закінчив у 1918 році. Проте, ще у 1915 році, в розпал Першої світової війни, він з 5-го курсу був призваний у діючу армію на посаду полкового лікаря. У 1919 році – вступив до Червоної армії. З 1920-го по 1924-й працював у хірургічних шпиталях Харкова і одночасно – асистентом у міській шпитальній клініці.

Уже досвідчений хірург Микола Милостанов у 1927 році на ІІ Всеукраїнському з’їзді хірургів уперше в Радянському Союзі запропонував проводити екстрену операцію при гострому апендициті у всі періоди його розвитку. Завдяки його працям і була започаткована сучасна методика хірургічного втручання при апендициті. 

Під час другої світової війни він займав керівні посади хірургічної служби діючої армії.  Війна для полковника медичної служби Миколи Милостанова закінчилася на посаді головного хірургу Центральної групи військ в Австрії. В 1949 р. він повернувся до Харкова, де керував хірургічною клінікою. З 1955 р. був заступником директора з наукової частини Інституту переливання крові та невідкладної хірургії, з 1965 р. – науковим консультантом Інституту загальної та невідкладної хірургії. Виховав плеяду відомих хірургів. Миколі Миколайовичу Милостанову належить понад 100 наукових робіт.

Свою наукову, педагогічну і практичну діяльність Милостанов постійно поєднував з великою громадською працею, а також з образотворчим мистецтвом. Одна з його робіт, а саме етюд «Весняний пейзаж» (1937), знаходиться сьогодні в Лебединському місь­кому художньому музеї ім. Б.К.Руднєва.

Відомо, що свої відпустки Микола Миколайович разом із родиною часто проводив в Лебедині, на дачі (вул. Зарудка), яка дісталася йому від діда-священика. Мабуть, саме під час такої відпустки і була подарована картина, на якій, ймовірно, зображене одне із шевченківських місць – с. Лифине.

Помер Микола Милостанов у Харкові 15 липня 1985 року.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

(Джерела: інформація з інтернет сайтів)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут