Серед творів Лебединського художнього музею є одна цікава робота сумського художника Михайла Юденкова.
Михайло Юденков – художник, який позиціонує себе з неформальним поглядом на мистецтво, людина інтелігентна та інтелектуальна. Його називають «майстром пейзажу» та «послідовником Поля Сезанна». Митець створює картини світу, часом, з не зрозумілою системою координат. На його полотнах набуває форми інша реальність, чим створює ілюзію нового утопічного світу.
«Церква в Лебедині / Покрова» прекрасно ілюструє це враження. Головна мета картини – виразити свої почуття та донести їх до людей.
Майже весь простір на полотні займають руїни Покровської церкви. Разом з цим, тут відсутнє чітке поняття перспективи або правильності побудови геометричних фігур. Художник навмисно спотворює всі предмети, перетворючи їх на склеєну масу.
Розглядаючи картину, виникає відчуття, що автор вирішив пограти з нашим розумом. Ми бачимо масивну будівлю церкви, дерева. Та варто придивитися, і приходить розуміння, що всі лінії дуже змазані, всі предмети переплітаються один з одним. Ми не можемо зрозуміти де закінчується трава, стежка, де зображено дах будівлі або зелень крон. Нас бентежить зелений колір, який вносить в картину деякий хаос.
Через розмиті лінії, не можливо провести явну межу між деревами та будівлею, чому здається церква неправильної форми. Доводиться вдивлятися в картину. Що там приховано?
Завдяки цьому, пейзаж виглядає дещо загальним, не до кінця прописаним та позбавленим деталей, і одночасно статичним. У ньому переважають вертикальні лінії (лінії дерев, будівлі, вікон, дверей), що дає додаткову нерухомість. Фарби – підібрані майстерно, вони створюють атмосферу спокою. Один і той же колір перетікає, зустрічаючись і в кронах дерев, і в траві, і в будівлі, надаючи пейзажу цілісності.
Написаний пейзаж «Церква в Лебедині / Покрова» (39,7 х 49,7 см) в 2002 році. Через два роки робота була подарована художньому музею.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ
Про автора: Юденков Михайло – сумський живописець, графік. Народився 10.08.1950 в с. Удольє Трубчевського р-ну Брянської області (РФ).
В 1973 закінчив студію образотворчого мистецтва під керівництвом Б.Данченка в Сумах, Московський заочний університет мистецтв (1972). Член НСХУ (2013). Працює в галузі станкового живопису, графіки.
У творчості художника відчутні впливи мистецтв модернізму. У мистецькому доробку панівною є картинна форма. Широта культурних інтересів зумовлює жанрову специфіку творів: портрет, пейзаж, натюрморт, символічні композиції. Віддав данину безпредметному мистецтву, яке, однак, залишилося етапом творчого розвитку наприкінці минулого століття.
Твори Михайла Юденкова зберігаються в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва, Сумському обласному художньому музеї імені Никанора Онацького, Конотопському краєзнавчому музеї ім. О.М. Лазаревського, Меморіальному будинку-музеї А.П. Чехова (Суми).
За матеріалами “Сумщина. Велика спадщина”. Суми. 2018. Університетська книга. С. 240-241.