Пам’ятники Лебедина: братська могила радянських воїнів та пам’ятник воїнам-землякам (с. Куданівка, м. Лебедин)

0
1416

У центрі мальовничого села Куданівка, по вулиці Бішкінській,  височить братська могила, де поховано 14 воїнів з підрозділів 237-ї стрілецької дивізії, які загинули 19-20 серпня 1943 у боях за визволення села від загарбників. Відомі прізвища 2-х загиблих: командир взводу 835 стрілецького підрозділу 237 стрілецької дивізії – молодший лейтенант Микола Семенович Павлов (1914-19.08.1943), уродженець Бессоновського району Пензенської області; та старший сержант Віктор Іванович Фадєєв (1913-19.08.1943).

У 1960 останки воїнів з різних місць були перенесені у братську могилу, на якій у тому ж році встановлено залізобетонну скульптуру воїна (2,72 м), виготовлену у Київських художніх майстернях. В надмогильну цегляну кладку під кутом вмурована чавунна дошка (0,8 х 0,6 м) з меморіальним написом та прізвишами воїнів.

На лицьовому боці плити текст: «Здесь похоронены 14 воинов Советской Армии, павшие смертью храбрых в боях за Родину. Их них имена известны: младший лейтенант Павлов Николай Семенович, старший сержант Фадеев Виктор Иванович». До дошки зліва внизу під меморіальним написом було прикріплено овальний фотокерамічний портрет з підписом «Виктор Иванович Фадеев 1913-1943».

У 1976 році, ліворуч від могили, встановлена бетонна, облицьована керамічною плиткою, стела, на якій 4 чавунні дошки з меморіальним написом і прізвищами 76 воїнів-земляків, які загинули в роки Другої світової війни. Бетонний перимент навколо могили і периметр надмогильної цегляної кладки облицьовані полірованими з червоно-коричневого граніту. Могила і пам’ятник по периметру залиті бетоном. Комплекс братської могили й пам’ятника огороджений металевим ажурним парканом (11 х 6 х 1 м).

Тексти на чавунних дошках , на першій дошці

«Куда б ни шел, ни ехал ты,
но здесь остановись,
Могиле этой дорогой
Всем сердцем поклонись.

Кто б ни был ты, – рыбак, шахтер,
Ученый иль пастух –
На век запомни: здесь лежит
Твой самый лучший друг.

И для тебя, и для меня,
Он сделал все, что мог:
Себя в бою не пожалел,
А Родину сберег».

На другій дошці напис: «Вечная слава воинам, погибшим за свободу и независимость нашей Родины». Далі і на наступних дошках – прізвища загиблих воїнів-земляків.

На перших дошках вгорі посередині – рельєфні зображення ордену Вітчизняної війни. На І-й  дошці розміри: внизу симетрично –  2 лаврові гілочки.

Розміри :

могила – 2,84 х 2,06 х 0,92 м;
скульптура – 2,72 м;
постамент – 1,53 х 1,53 х 1,9 м;
основа – 2,65 х 2,72 х 0,35 м;
стела – 2,4 х 5,7 м;
чавунні дошки на стелі – по 1,19 х 0,9 кожна.

Братська могила радянських воїнів та пам’ятник воїнам-землякам є памяткою історії, (охоронний номер 596-См), що взята на облік відповідно до рішення Сумського  облвиконкому від 11.05.1976 № 278.                             

Братська могила в селі Куданівка – це символ мужності та данина пам’яті про страшне лихо для українців, яким була і є Друга світова війна. Пам’ять про те, що агресора можна зупинити завдяки спільним зусиллям. Не забуваємо: тих, хто захищав і зараз продовжує захищати свою землю. Ця пам’ять робить нас сильнішими.

Валентина Знаменщикова спеціаліст відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради за матеріалами наданими  управлінням культури Сумської обласної державної адміністрації та Лебединським міським художнім музеєм ім.Б.К.Руднєва

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут