У XVIII столітті в Лебедині нараховувалося 13 церков: 12 дерев’яних і 1 кам’яна. Місто виглядало дуже мальовничо. На широкому просторі Торгового майдану (нині Соборна площа) здіймалися дві домінуючи споруди: велетенський Успенський собор із дзвіницею і дерев’яна Преображенська церква (де нині міськвідділ поліції). Вони були видні здалеку.
Вважається, що церква Преображіння збудована одночасно із заселенням міста. З Червленівського акту відомо, що в 1667 році священиком у ній був Олексій. Тобто, збудована церква, можливо, в цей рік або навіть раніше. Площа під спорудою складала 250 кв. сажнів (1138 кв. м).
В 1800 році Преображенський храм був перенесений в Марківку. На південній стіні цієї церкви були вирізані слова: «1708 г. месяца ноября бьіл в сей церкви Царь Петр й читал Апостол» . В Марківці церква служила ще понад 30 літ. В 1834 році вона повністю згоріла із усім майном і архівом.
Художній музей
При підготовці матеріалів про церкву використана література: Ткаченко Б.. Лебедія: Історичні нариси в 2-х книгах. Книга 1.- Суми: видавництво «Слобожанщина», 2000.- С.268