Історія Лебедина: церква Трьох Святителів

0
4986

Ще одна із лебединських церков, що зникла у вихорі 30-х років ХХ століття. Дерев’яна Трьохсвятительська церква знаходилася на півдні Лебедина, де сьогодні проходить вулиця Першотравнева (раніше – вул. Троьхсвятительська).

Як і в церкві Воскресіння, у Трьохсвятительській церкві дзвіниця була збудована окремо. Сама церква збудована була до 1708 року. Це підтверджується доку­ментом 1740 року про посвячення в попи при Бишкінській церкві півчого Сергія Осіпова, який «родился в г. Лебедине на посаде  в приходе Трехсвятительской церкви й от роду имеет 31 год». Метрики церкви розпочинаються 1742 роком. Новий іконостас виготовлено в 1795 році, а поновлено в 1828 році. Площа під спорудою 500 кв. саженів.

Церква мала типову для того часу трибанну споруду, зведену з дубової деревини. В архітектурному плані, Трьохсвятительська церква належала до Слобідського типу дерев’яних церков. Їі ампірні колони, піддашок над центральним входом надавали церкві святковості, а поступове звуження центральної бані доверху – сановитості і величності.

Відомі церковні стародруки: «Апостол» (1738 р.), «Октіох» (1739 р.), «Православне сповідування віри» (1752 р.), «Часослов» (1751 р.), «Псалтир» (1753 р.). Книги, скоріше за все, видані в Лаврській та Чернігівській друкарнях.

Десь в 1913 році парафіяни заходились будувати поруч ста­рої церкви нову, кам’яну. Уже було зведено частину стін та цен­тральні опорні стовпи. Проте, Громадянська війна зупинила будівниц­тво. Вже у 30-х роках дерев’яну церкву було знищено, а недобудова­ну кам’яну — у повоєнні роки.

У 2012 році зусиллями місцевого підприємця, на місці де стояла Трьохсвятительська церква, зведено капличку.

Художній музей

При підготовці матеріалів використана література:
Ткаченко Б.. Лебедія: Історичні нариси в 2-х книгах. Книга 1.- Суми: видавництво «Слобожанщина», 2000.- С. 260-262.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут