Лебединські художники: Віктор Зорич

0
951

Серед великого числа графічних робіт відомих майстрів ХІХ – ХХ століття, в Лебединському художньому музеї зберігаються графічні твори нашого земляка – художника Віктора Захаровича Зорича (1904 — 1979).

Народився він у квітні 1904 року в Лебедині, тут минули його дитячі та юнацькі роки. Згодом родина переїхала до Харкова, звідки Зорич пішов на війну, хоробро захищаючи Батьківщину.

Достаменно ми не знаємо, де Віктор Зорич здобув художню освіту, але без жодного сумніву – він пройшов добру мистецьку школу. В деяких його роботах відчувається вплив знаменитого українського графіка Георгія Нарбута (1886 -1920).

Спортсменки

Творчість Віктора Захаровича припала на ті часи, коли держава регламентувала все творче життя митців. Тож, його роботи — яскравий приклад мистецтва соціалістичного реалізму.

Віктор Зорич — талановитий, плідний митець. Працював у різних графічних техніках, зокрема: дереворит, ліногравюра, цинкографія, гуаш. Виходець із робітничої родини, художник приділяв велику увагу людям фізичної праці: асфальтникам, складачам потягів, спортсменам.

Дбайливо та з великою любов’ю рука художника торкнулась і Шевченківської теми (композиція «Тарас Шевченко»). Це своєрідний колаж із мистецьких творів Т. Шевченка, в центрі якого портрет Великого Кобзаря.

Шевченко, 1938

Та найбільшу частку, серед творчого спадку художника, складають краєвиди Харкова: «Площа Тевелева», «Набережна річки Лопань», інші.

Харків. Набережна річки Лопань

Роботи Віктора Зорича двічі експонувалося в художньому музеї: перша була ще  в далекому 1934, і тривала аж два роки – по 1936.

Зберігся навіть «Зошит вражінь» цієї виставки, куди відвідувачі записували свої відгуки. Цікавий запис лебединського художника О. Виходцевського (1911 -1990)  (див. раніше): «В. Зоріч оглянувши твої малюнки відмічаю високу техніку, але більше звертай уваги на нашу дійсність, бо найкращими з тих робіт, які є в Лебединському музеї є «Лига» і «Володін», в ціх фігурах є рух. Взагалі відмічаю що люди виходять в тебе гарно. З привітом Виходцевський. Хороший портрет Чапаєва (голова)».

Інша, вже посмертна виставка відкрилася у 1999. На ній було представлено 27 графічних творів, виконаних в період з 1934 по 1947.

Автопортрет, 1940

 Помер Віктор Захарович у Харкові, 29 жовтня 1979, залишив по собі добру пам’ять у своїх творах.

Алла Подвезько, науковий  співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут