У художньому музеї Лебедина, на Сумщині, відкрили виставку “Великі земляки: рід Капністів”. Її присвятили графському роду, історія якого почалася у 15 столітті.
Військові, державні діячі, письменники, меценати та акторка – це не повний перелік того, ким відомий рід Капністів в Україні. Серед експозиції – портрети представників родини та стенди з історичними довідками в інтер’єрі, який був у родовому маєтку на початку XX століття. Тут родина мала літню резиденцію.
“У переважній більшості всі ці меблі походять із маєтку Капністів у селі Михайлівка. Потрапили вони до нашого музею з першими експонатами. У листопаді 1918 року під час подій громадянської війни, палац був розграбований і спалений. Те, що вдалося із нього витягти, те, що вдалося врятувати, через кілька днів відправив у Лебедин – Борис Руднєв, який був засновником нашого художнього музею. І саме предмети з палацу, вони поклали основу нашої мистецької колекції”, – говорить директор музею Андрій Гєльмінтінов.
На виставкових плакатах – рід Капністів: від кого бере він свій початок – до нинішніх нащадків. Одна з них – 71-річна Радислава – донька Марії Капніст. Жінка живе у Харкові, має синів і п’ятеро онуків. Двічі мала шлюб і жодного разу не брала прізвища чоловіка.
“По краплинах збираю матеріали. Багато вже. Тепер є бажання поділитися знайденим, бо рід йде з XV століття і люди – войовничі, на державній службі – такими людьми треба гордитися. Це Василь Васильович Капніст – поет і драматург, це і державні діячі. Це і його сини: сенатори і предводителі дворянства”, – розповідає Радислава Капніст.
“У нас – родинний стіл Радислави. Це її прабабуся по материнській лінії – Сірко. Це – її бабуся та дідусь. Він – Капніст, а вона – Сірко. Це брати і сестри матері, її тітки та дядьки. Це портрет матері, а ось портрет самої Радислави”, – говорить організаторка виставки Людмила Рубаненко.
“Капністи з далекої Греції століття тому потрапили на наші землі й стали героїчними військовими вчинками, літературною спадщиною, державницькою позицію, окрасою України. Виставка історіософічна, культурологічна й освітня”, – сказав краєзнавець, історик Юрій П’ятаченко.
Триватиме експозиція у Лебединському художньому музеї до 10 квітня. За дослідженням істориків, роду Капністів на Україні цьогоріч 320 років.