Суспільне: Суми. На Сумщині відкрили виставку про родину з 300-літньою історією

0
543

У художньому музеї Лебедина, на Сумщині, відкрили виставку “Великі земляки: рід Капністів”. Її присвятили графському роду, історія якого почалася у 15 столітті.

Військові, державні діячі, письменники, меценати та акторка – це не повний перелік того, ким відомий рід Капністів в Україні. Серед експозиції – портрети представників родини та стенди з історичними довідками в інтер’єрі, який був у родовому маєтку на початку XX століття. Тут родина мала літню резиденцію.

“У переважній більшості всі ці меблі походять із маєтку Капністів у селі Михайлівка. Потрапили вони до нашого музею з першими експонатами. У листопаді 1918 року під час подій громадянської війни, палац був розграбований і спалений. Те, що вдалося із нього витягти, те, що вдалося врятувати, через кілька днів відправив у Лебедин – Борис Руднєв, який був засновником нашого художнього музею. І саме предмети з палацу, вони поклали основу нашої мистецької колекції”, – говорить директор музею Андрій Гєльмінтінов.

На виставкових плакатах – рід Капністів: від кого бере він свій початок – до нинішніх нащадків. Одна з них – 71-річна Радислава – донька Марії Капніст. Жінка живе у Харкові, має синів і п’ятеро онуків. Двічі мала шлюб і жодного разу не брала прізвища чоловіка.

“По краплинах збираю матеріали. Багато вже. Тепер є бажання поділитися знайденим, бо рід йде з XV століття і люди – войовничі, на державній службі – такими людьми треба гордитися. Це Василь Васильович Капніст – поет і драматург, це і державні діячі. Це і його сини: сенатори і предводителі дворянства”, – розповідає Радислава Капніст.

“У нас – родинний стіл Радислави. Це її прабабуся по материнській лінії – Сірко. Це – її бабуся та дідусь. Він – Капніст, а вона – Сірко. Це брати і сестри матері, її тітки та дядьки. Це портрет матері, а ось портрет самої Радислави”, – говорить організаторка виставки Людмила Рубаненко.

“Капністи з далекої Греції століття тому потрапили на наші землі й стали героїчними військовими вчинками, літературною спадщиною, державницькою позицію, окрасою України. Виставка історіософічна, культурологічна й освітня”, – сказав краєзнавець, історик Юрій П’ятаченко.

Триватиме експозиція у Лебединському художньому музеї до 10 квітня. За дослідженням істориків, роду Капністів на Україні цьогоріч 320 років.

Оригінал статті

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут