“Колгоспний пейзаж” (1934) Могилевський Вольф Лазаревич (Лейзерович) (1886-1943)

0
1458

Розмір: 162х225 см
Полотно, олія
В колекції: 
до 1941  року

Історія образотворчого мистецтва  не може бути повною без славного імені видатного живописця єврейського походження Могилевського Вольфа Лазаревича. Цікава й своєрідна частина творчого доробку митця практично півстоліття залишалася поза увагою. Лише в останні роки картини художника привертають увагу мистецтвознавців.

Закінчивши Одеське художнє училище та Петербурзьку Академію мистецтв, Могилевський став майстром глибоко задушевного та ліричного живопису. Талант художника проявився широким діапазоном творчості: пейзажі, сюжетні композиції. Усе це відзначено своєрідною гостротою сприйняття, індивідуальним баченням світу, високою технічною досконалістю.

В картині «Колгоспний пейзаж» художник постає як послідовник соціалістичного реалізму, де особливо яскраво відтворена тема праці та щасливого колгоспного життя. В одному із епізодів сільського буття автор ніби розмірковує про долю українського народу в роки після страшного Голодомору 1932-33 років. В дусі стоїчної народної етики він говорить про невичерпні духовні ресурси свого народу, його здатність до вічного відродження. Митець створив картину своєї мрії радісного життя, попри існуючі в реальності голодомори, переслідування, табори.

Перше, що привертає увагу глядача – це незвична гармонія різних відтінків зелені по всій площині полотна, що викликає думку про казковість та надуманість зображуваного. Широкі луки з річкою, високе ясне небо з легкими хмаринками підсилюють враження простору. Його світ залюднений і обжитий. Люди і тварини на картині – не умовний елемент, а необхідний складник образного задуму. Вони мирно працюють на залитому сонцем пагорбі, вносячи у пейзаж відчуття спокою та умиротворення.

Могилевського інколи називають  неперевершеним майстром краєвиду: природа в його картинах завжди привітна, сповнена світла і повітря, насичена радісними, інтенсивними фарбами.

Ближче познайомитися з роботою Вольфа Могилевського «Колгоспний пейзаж», а також іншими роботами українських і російських художників 1930-1940-х років можна в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут