“Ранок на Дніпрі” (1950) Шишко Сергій Федорович (1911-1997)

0
2318

Розмір: 98 х 120 см
Полотно, олія
В колекції: з 1953  року

Високий професіоналізм і глибокий мистецький хист, прекрасне відчуття кольорів і майстерна композиція – так мистецтвознавці характеризують творчість Сергія Шишка.

Найбільш повно творча індивідуальність майстра знайшла своє втілення в пейзажному жанрі. З самого початку саме цей жанр обрав Сергій Федорович за своє художнє кредо, через всю творчість проніс він особливу любов до природи і залишився вірним обраному жанру до кінця свого життя.

Навчався в Київському художньому інституті у Федора Кричевського та у Бориса Йогансона в Ленінгардській Академії мистецтв (народний художник СРСР з 1974 року). У своїй творчості Сергій Шишко продовжував та розвивав традиції класиків українського пейзажу.

Зосереджений і досить замкнутий у собі, митець із полотна говорив лише про найважливіше – про те, що любив сам. Він був зачарований мальовничими берегами Дніпра, їх безкрайніми луками, лісами, високими пагорбами.

Дивлячись на картину «Ранок на Дніпрі» із колекції лебединського художнього музею, з’являється відчуття пташиного польоту над могутньою рікою. Ясний літній ранок, тиха, безвітряна погода. Праворуч, високий пагорб, покритий деревами. Внизу широка ріка, мов жива істота, невпинно несе свої води аж ген до обрію. Вони (води) лагідні, спокійні, зачаровують глядача своєю темною блакиттю. Вдалечині розкидані невеликі піщані острівці і над усією цією красою – блакитне, ясне небо. Ліричний пейзаж з витонченими нюансами кольорів, тональними переходами, сповнений повітря і світла створює радісний позитивний настрій.

Сергій Шишко – один з небагатьох художників, хто не відтворював соцреалізм на своїх полотнах. Створюючи оптимістичні пейзажі, він став символом «позитивної» України в поданні світового співтовариства. Його картини є рідкісним явищем в українському мистецтві 1950-1970-х рр., прикладом імпресіоністичного підходу до зображення натури. І щоб не змальовував майстер, крізь усе ніби проступає добра посмішка художника.

Живопис майстра, дійсно, життєстверджуючий та життєлюбний. Він іде від серця, через серце художника пройшов та до сердець людських звертається. Причому, його пастозна манера живопису та ліплення форми кольором несуть у його творах змістовно – образне навантаження, передають внутрішній світ автора, наповнений  щемливим замилуванням красою природи.

Мистецтвознавці часто називають його картини неперевершеними в майстерності написання прозорого неба, могутньої життєвої сили, яка сконцентрована в українських краєвидах. Полотна Сергія Шишка – це гімн життю, вічним і мудрим законам всесвіту. Різнобарвні та різні за настроєм, всі вони є живописним уособленнями ідеалів Краси, Добра, Істини, без яких неможливий взагалі акт творчості.

Світлі, сонячні, оптимістичні картини, як чисті прозорі вікна у найкращий із світів. Такими завжди постають перед глядачами роботи цього художника. Його і самого пам’ятають як світлого, завжди усміхненого чоловіка, який, здавалося, в собі генерував та випромінював сонячну енергію.

Роботи Сергія Шишка представлені в багатьох музеях, України, за кордоном та у приватних колекціях. Є вони і в колекції Лебединського художнього музею ім. Б.К. Руднєва. Ближче познайомитися із творчістю Сергія Шишка можна за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут