Зимовий цикл українських свят: Водохреща

0
1216

Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі ще має назву Йордан, або Водохреща. Православні та греко-католицькі християни відзначають його 19 січня. З цим святом у них пов’язана велика кількість прикмет, традицій та вірувань, з якими і познайомилися учні 7 класу ЗОШ №1 під час виховного заходу «Народні традиції на Водохреща», що 17 січня 2020 року пройшов в Лебединському художньому музеї.

Від почесного гостя – настоятеля Свято-Вознесенського храму в Лебедині отця Романа, діти дізналися, що Хрещення Господнє – це хрещення в Йордані Христа. «Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. Як він вийшов на берег – з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята — Богоявлення».

Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з’явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.

Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.

В цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі освячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми та домівки. Залишається загадкою той факт, що вода з Водохреща не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду. Проте ця думка є помилковою, оскільки не завжди у воду занурюють срібний хрест, а використовують дерев’яний чи з будь-якого металу, а вода все одно роками не псується.

До речі, за народними прикметами, якщо  На Водохреща день ясний — хліба будуть чисті, а якщо похмурий — буде у хлібі повно «сажки». Іде лапатий сніг — на врожай. Якщо похмуро — хліба буде вдосталь. Якщо зоряна ніч — вродяться горіхи та ягоди.

Чимало народних прикмет і традицій різдвяно-новорічних свят згадали й самі учні, які із задоволенням співали різдвяні пісні, колядки та щедрівки.

Завершилася зустріч настановою юному поколінню від отця Романа, який зауважив що Хрещення – дуже важливий день у житті людини. В цей день людська душа отримує від Бога благодать та силу творити добро.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут