“Яхти в Ніцці” (1960) Цвєткова Валентина Петрівна (1917-2007)

0
1200

Розмір: 70 х 100 см
Полотно, олія
В колекції: з 1975  року

Валентина Цвєткова – багатогранна особистість та одна із найвідоміших українських художниць, що підкоряла світ своєю дивовижною енергією, життєлюбством та невичерпною внутрішньою силою.

Народилася Цветкова в Астрахані, в родині священика. Малювала з самого дитинства. В 1935 році закінчила Астраханське художнє училище, де навчалася у академіка живопису Павла Власова. Майстер свято шанував реалістичне мистецтво та заклав ту основу творчості майбутньої художниці, яка потім розкрилася в близькості до натури, в захопленні природою та вмінні радіти звичайним миттєвостям життя.

В 1937 році молода художниця вперше побачила Південний берег. Дивовижна природа і особливий кримський клімат миттєво підкорили її. Тож, повернувшись в Ялту напередодні війни, вона залишилася там на все життя. Подібно до того, як південь Франції вплинув на Сезана, Таїті на Гогена, так і спекотний Крим визначив зміст і живописно-стилістичні особливості мистецтва Цвєткової.

Валентину Цвєткову називають одним з кращих майстрів натюрморту в Україні. Проте, у пошуках узагальненого образу, вона прагнула в одній картині сконцентрувати все, що їй дорого в природі, об’єднуючи натюрморт і пейзаж в єдину гармонійну композицію, де все пронизано чистим повітрям і наповнене сонячним теплом. Великий інтерес в цьому плані представляють етюди і малюнки, привезені художницею із закордонних подорожей, що згодом перевтілювались у картини, в яких зіткнення художниці і натури особливо гостро відчувається.

Серед таких робіт і «Яхти в Ніцці», що вирізняється особливою колірною гамою. Насичена сонцем і спекою, запахом моря і прохолодою морського бризу картина вражає глядача своєю винятковою красою, яскравим злиттям фарб, святом сонця, повітря і світла.

Сюжет її простий: яскрава блакить моря, яхти біля пристані та полоска берегу. Але не все так просто. На полотні море займає більшу частину простору, стримуючись лише тонкою смужкою берегу з рибалками та будинками заднього плану. Воно й не дивно, адже море – це знак нескінченності, джерело і початок життя, а також невичерпної енергії, що жила в творчості Цвєткової.

Привертає увагу не лише композиція, але й підібрані тони. Кольори світлі, прості і чисті, а переходи, від насичено-блакитних, білих і синіх до жовтих, надають їй особливої ​​гостроти та роблять пейзаж декоративно-виразним. Це вражає і впливає на глядача, одночасно показуючи і пристрасну захопленість самої художниці.

З Ніццою Цвєткову пов’язувало багато, місто нагадувало їй Крим, де вона повною мірою склалася як художниця. Її виняткова майстерність привертає погляди до морської пристані, змушує милуватися блакитною гладдю моря, розглядати яхти та прибережне місто з його тихою чарівністю в найдрібніших деталях.

Дивно, як ця жінка, що пережила так багато важкого і страшного в своєму житті – голод 20-30-х років, період репресій, в яких постраждала її сім’я, війну – зберегла такий оптимізм і рідкісну життєлюбність. Вона ніколи не торкалася до полотна в хвилину душевних негараздів. Чиста і світла її душа і її живопис, несуть людям радість. Творчість Цвєткової приклад істинного, безмежного і безкорисливого служіння мистецтву.

Ближче познайомитися зі роботами Валентини Цвєткової, а також іншими роботами українських художників другої половини ХХ століття можна у Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. 

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут