«Вишиті традиції» у художньому музеї

0
997

До 30-ї річниці незалежності України в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва відкрилася виставка «Вишиті традиції», що є спільним проєктом художнього музею та музею народознавства Лебединського педагогічного коледжу ім. А.С.Макаренка.

Лірична, камерна, але глибока за змістом, виставка презентує вишивані сорочки XIX, початку XX століть, а також вишиті рушники із різних регіонів України.

Дивовижне багатство художньо-емоційних рішень української народної вишивки зумовлене різнотиповістю матеріалів, технік виконання орнаментів, композицій, колориту, які мають численні локальні особливості. Художнє обдарування українського народу, вершини його мистецького хисту в повну силу виявлені у вишитих творах, які експонуються на виставці, яка від 20 серпня 2021 року відкрилася для глядачів.

– В Україні вишиванка – це символ особливої національної традиції, унікальний код українського етносу з зашифрованими оберегами та знаками, – говорить куратор музею народознавства Сергій Венгеровський. – Традиції української вишивки сприяють єдності й культурному відродженню всього українського народу. Таж, саме вишивка, вишиті рушники і сорочки стали предметом цієї виставки. 

Виставковий проєкт став чудовою нагодою для показу усього різнобарв’я української вишивки. Кожен регіон, кожна область та куточок України, відрізняється чимось своїм, чимось унікальним та особливим.

«Здавна сорочки були невід’ємним елементом українського костюму – білого, благородного кольору, декоровані вишивкою або ткацтвом. Зазвичай пишно оздоблювали весільні та святкові сорочки, – розповідають студенти педагогічного коледжу Катерина Коротич та Валерія Загребельна, що опікуються музеєм педагогічного коледжу. «Жіночі сорочки-вишиванки Сумщини близькі до полтавського типу. Вишивка білими нитками гладдю, вирізуванням, набируванням, використання різних видів мережок. Характерні тут також багатоколірні візерунки. Це ніжне вишиття дрібним хрестиком і напівхрестиком, а також рельєфне грубою ниткою. Вишивали геометричні та рослинно-геометризовані взори. Серед зооморфних мотивів переважали птахи: орли, лебеді, качки, голуби».

– Виставка «Вишиті традиції» пропонує здійснити цікаву подорож в історію української вишивки кінця ХІХ – першої половини ХХ століття. Адже експонати становлять не лише гарну композицію, а й справжню вишиту розповідь. Вишивку можна читати як книгу і щоразу відкривати для себе її багатство, – наголошує куратор виставки Тетяна Коваленко.

Привітав музейників із відкриттям виставки міський голова Олександр Бакликов. На його думку такий захід сприяє єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу. «Треба берегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу, — каже Олександр Бакликов. — Вишиванка — це символ, який єднає українців незалежно від того, де вони живуть у світі чи якою мовою спілкуються». Міський голова також вручив подяку куратору музею народознавства педагогічного коледжу Сергію Венгеровському: «за вірне служіння музейній справі, активну творчу, виховну та просвітницьку діяльність, а також  з нагоди організації  виставки «ВИШИТІ ТРАДИЦІЇ» в Лебединському міському художньому музею ім. Б.К. Руднєва».

Привітали гостей вернісажу також завідуюча міським сектором туризму Валентина Знаменщикова та гості виставки. Музичне вітання гостям адресувала солістка міського відділу культури Людмила Щербань.

Відвідати виставку «ВИШИТІ ТРАДИЦІЇ» можна буде до 10 вересня 2021 року. Будемо раді вас бачити в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва, за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.  

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут