Видатному художнику Василю Кричевському відкрили пам’ятний знак

0
1270

Іменний знак видатному художнику – Василю Григоровичу Кричевському відкрили 28 вересня 2020 року, у селі Верхня Сироватка Сумського району. Там художник навчався у двокласній школі (у 1880-1882 роках).

Василь Григорович Кричевський – український художник, графік, заслужений діяч мистецтв. Його ще називають засновником українського стилю в архітектурі, першим художником вітчизняного кіно, автором дизайну національного герба України «Тризуб». В постаті Кричевського масштабно і багатогранно втілено розвиток українського національного мистецтва більш, ніж за 50 років. Більше того, саме з Кричевським українське мистецтво змінилося, ставши багато в чому таким, яким ми його знаємо сьогодні.

Народився ж Василь Григорович 19 (31) грудня 1872 (за іншими даними – 12 січня 1873) у с. Ворожба (Лебединський р-н Сумської обл.) в родині сільського фельдшера. Середню освіту здобув у Ворожбянській двокласній школі, згодом – у школі села Верхня Сироватка (у цей час там вчителював Б. Грінченко).

До речі, це перший знак Василю Григоровичу Кричевському у нас на Сумщині. Ініціатором його створення виступив сумський художник Костянтин Аленінський (засновник вояж-компанії «Верижиця»). Профінансував проект генеральний директор ФК «Суми» Роман Голуб. Підтримали проект: школа Верхньої Сироватки (директор – Зоя Нечипоренко), Лебединський міський художній музей імені Б.К. Руднєва (директор – Андрій Гєльмінтінов), Сумський приватний музей «Причал Одіссея» (Сергій Гуцан).

В основу концепції іменного знаку «Василь Кричевський» покладено «Тризуб» – малий герб України, автором якого, саме був Кричевський. Знак має символічний портал. Його лаконічна та ясна форма асиметрично розширюється за допомогою лавки, з лівої сторони. Це не лише інтригує та привертає увагу, а й має практичний аспект, зокрема, біля знаку можна відпочити. На знак також нанесений QR-код, що має посилання до біографії Василя Григоровича Кричевського. Матеріал знаку – дуб.

Сергій Буката – автор проекту іменного знаку “Василь Кричевський”

Розробив концепцію та виготовив сам знак – лебединський майстер Сергій Буката (засновник сімейного підприємства БУК»). До речі, Сергій Буката автор іншого знаку – «Урочище Бурлюк», встановленого 18 липня 2020 року на місці вже давно не існуючого хутора Семиротівка – місця народження Давида Бурлюка.

Через карантинні обмеження, відкриття знаку Василю Кричевському не було велелюдним. Біля знаку зібралися лише ініціатори та партнери проекту, шанувальники творчості Василя Кричевського, історики (Григорій Стариков) та журналісти. До лебединської делегації увійшли: працівники Лебединського міського художнього музею імені Б.К. Руднєва, міського відділу культури і туризму (спеціаліст Валентина Знаменщикова) та члени громадської організації «Мистецька платформа Лебедина» (голова Іван Мальцев).

Учасники заходу також висловили сподівання, що можливо колись, подібний знак з’явиться і в селі Ворожба Лебединського району, де народився Василь Григорович Кричевський, і звіди, почалася найбільша в Україні родина художників, коріння якої знаходиться на Лебединщині.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут