Відкриття знаку Федору Кричевському

0
2244

22 травня 2021 року в Лебедині відбулася довгоочікувана подія – відкриття знаку відомому живописцю, педагогу та одному із засновників Української Академії мистецтв – Федору Григоровичу Кричевському (1879-1947). Подія припала на день народження митця, його 142-річчя. Встановлений знак на розі вулиць Миколаївська та Лермонтова, поруч із будинком, де народився художник (вул. Миколаївська 10).

Встановлений знак завдяки громадській ініціативі, в рамках благодійного проєкту «Знак Федору Кричевському», який підтримали 25 громадян, серед них лебединці, сумчани, харків’яни та кияни. Зокрема, Андрій Гєльмінтінов, Костянтин Аленінський, Оксана Древаль, Олександр Бакликов, Олександр Андреєв, Юрій Вердибоженко, Наталія Логвиненко, Дмитро Маковецький, Олексій Волошин, Володимир Биков, Людмила Рубаненко, Леонід Рубаненко, Радислава Капніст, Валентина Знаменщикова, Софія Воронова, Володимир Медвідь, Світлана Циханська, Людмила Морозова, Ірина Тульчинська, Оксана Підсуха, Сергій Демченко, Ярина Снісаревська, Валерій Лихіцький, Микола Баштовий та Валерій Камчатний.

Виготовив знак лебединський майстер Сергій Буката (засновник сімейного підприємства «БУК»), що також є автором знаків в інших мистецьких локаціях – «Урочище Бурлюк» (місце народження Давида Бурлюка, Рябушківський старостинський округ) та знаку Василю Кричевському в селі Верхня Сироватка. Підтримав проєкт мешканець міста Леонід Моісеєнко, що надав пиломатеріали (дуб).

Під час монтажу та встановлення знаку в його опори були закладені кілька монет, що відчеканені в 1879 році – році народження Федора Кричевського.

Привітали подію в Лебедині численні гості, серед яких були художники, мистецтвознавці, історики, архітектори, музейники, представники міської влади, а також гості із міста Суми, Липоводолинщини та лебединці.

Міський голова Олександр Бакликов підкреслив важливість таких проєктів для промоції міста Лебедина, популяризації його мистецької та історичної спадщини, а також туристичного потенціалу, як в межах Сумщини, так і України загалом.

Ініціативу із знаком Федору Кричевському привітали присутні на заході керівник лебединського підприємства «Крук» Валерій Чалий та головний архітектор Сумської області Володимир Биков.

«Завдяки такій згуртованості людей, ентузіазму та бажанню змін, пустуючий клаптик на розі вулиць Миколаєвська та Лермантова новонародився в щось абсолютно нове – свіже та творче. Це місце може бути цікавим для туристів, мистецьких та освітніх подій, нових маршрутів до всім відомого прізвища – Федора Кричевського», – зазначив Володимир Биков.

Привітали лебединську громаду із встановленням знаку й представники Липоводолинщини, де в минулому році були встановлені знаки Никонору Онацькому та Микола Недільку.

В рамках події була також презентована спеціальна квиткова серія до художнього музею із роботою Федора Кричевського «Дівчинка у блакитному», 1900; що сьогодні зберігається в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва. Також гості отримали спеціальні альбоми присвячені творчості представників родини Кричевських, передані музею Катериною Кричевською-Росандіч, із США.

В рамках програми заходу також була відкрита меморіальна табличка на будинку, де народився Федір Кричевський та презентована нова туристично-мистецька локація «ФЕДОРІВ РІГ», що включає в себе 5 складових: Свято-Миколаївську церкву (побудова на початку  ХХ століття поруч і замість старої козацької церкви), будинок Михайла Петренка, будинок Кричевських, де у 1879 році народився Федір Кричевський, будинок друкарні Содовникова, та власне – пам’ятний знак Федору Кричевському й  територію  рекреації.

Як відзначає сумський художник та один із ініціаторів встановлення знаку Федору Кричевському – Костянтин Аленінський «Знак Федору Кричевському доповнює комплекс цікавих для туриста місць, об’єднаних спільним контекстом, спільною  історією та однією епохою. Поодинці ці місця не можуть конкурувати з провідними  туристичними  магнітами міста, але у комплексі локація «Федорів Ріг»  увійде  у Топ-5 туристичних локацій Лебедина і стане додатково цікавою туристам, гостям міста, громадським і культурним діячам, дослідникам і художникам. Також локація покликана виконувати культурно-просвітницьку і мистецьку функцію, бути майданчиком для пленерів, різних видів творчості та культурних подій, для проведення  мистецьких заходів художнього музею і школи мистецтв, спільних проєктів з обласними організаціями».

Мистецька подія із відкриттям знаку завершилася спеціальною екскурсією по локації для гостей та всіх охочих.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут