“Венеція” (1949) Кричевський Микола Васильович (1898-1961)

0
1854

Розмір: 33,0 х 45,5 см
Картон, олія
В колекції: з 1999  року

Сьогодні творчість Миколи Кричевського називають однією з найяскравіших сторінок українського мистецтва за кордоном. Картини цього художника прикрашають відомі музейні та приватні колекції по всьому світу, а його виставки проходили у знаних європейських галереях «Zak», «Jeune Europe (Молода Європа) Gallery, Paris», «Gallerie de la Cité», «La Galerie de Paris» та інших. У Франції його цінували, найперше як віртуоза-аквареліста та майстра ліричного міського пейзажу. Європа вчасно визнала талант українського художника, проте, визнання на Батьківщині прийшло до Кричевського через роки після його смерті.

Микола Кричевський мав власний стиль, не схожийні ні на кого іншого. Він той живописець, який тонко відчував колір, поєднуючи малярство з міською архітектурою.

Та не зважаючи на популярність у Європі, творча доля Миколи Кричевського була аж ніяк не простою. Рятуючись від жахів громадянської війни, він у 1919 році разом з трупою театру Садовського опинився в Ужгороді, де певний час навчався у художника Йосифа Бокшая. Проте, ні Ужгород, ні пізніше Прага, де він закінчив художньо-промислову школу не стали йому другою домівкою.

Кричевський потребував «вільного простору», – для роздумів, споглядання та творчості. І таким місцем для нього став Париж, куди він перебрався у 1928 році й залишився на все життя. Як громадянин Франції, Микола Васильович в 1940 році добровольцем пішов на фронт; був кухарем, готував французам український борщ. За вірність обов’язку був нагороджений орденом Почесного легіону.

У житті, як і у мистецтві Миколи Кричевського цільно відобразився парадоксальний лад його особистості: тяжіння до мандрів, до споглядання і фіксування пензлем неповторних миттєвостей, які дарують краєвиди Франції, Італії, Австрії, Швейцарії. Кричевський — автор майже 7 тисяч високохудожніх творів, серед них акварелі та живописні роботи з краєвидами Парижа, Венеції, Марселя, Лозанни, Відня. Одна з них – «Венеція» подарована Катериною Кричевською-Росандіч лебединському музею.

Цій роботі, написаній на картоні, притаманні дивовижна внутрішня поетичність і ліризм. Як надзвичайний колорист, Кричевський практично не користувався яскравими фарбами, добре передаючи півтони, він наносив колір легкими, повітряними, напівпрозорими мазками.

Ранковий пейзаж переданий з рідкісною задушевністю. Бездоганна перспектива будівель і вод супроводжує погляд глядача у напрямку до острову, на якому знаходиться Собор Сан-Джорджо-Маджоре. Глядач, якби знаходиться на невеликому майданчику, споглядаючи пропливаючі у самоті гондоли на фоні дзвіниці та всесвітньовідомого собору. Ясність бачення і гармонія організації сцени виділяють Кричевського, як послідовника пост-імпресіонізму. Високе сіро-блакитне небо створює ілюзію порожнечі та одночасної свободи; здається, що ми ось-ось відчуваємо подих холодного вітру та почуємо звуки пробуджуючогося міста.

Ближче познайомитися із «Венецією» Миколи Кричевського, а також іншими роботами художника можна в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. 

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут