В художньому музеї пройшли наукові читання «Жінка у мистецтві»

0
823

В приміщенні Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва відбулись Треті Лебединські наукові читання «Жінка у мистецтві», що присвячені 95-й річниці від дня народження відомої україно-американської мисткині Катерини Кричевської-Росандіч. Захід також співпав з Міжнародним днем музеїв, який традиційно відзначається 18 травня.

Проведені наукові читання в рамках науково-мистецького проєкту «УГОДА», між Лебединським художнім музеєм та кафедрою соціальної роботи та менеджменту в соціокультурної діяльності Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.

Лебединські наукові читання, що започатковані художнім музеєм ще у 2018 році, за останні роки стали свідченням серйозного ставлення до вивчення культури, мистецтва, історії рідного краю та плідної співпраці з навчальними та дослідницькими установами, що працюють у галузі мистецтва та музейної справи. Вони покликані на те, щоб акцентуалізувати увагу на мистецьких дослідженнях, висвітлювати маловідомі сторінки історії, надавати можливість молодим науковцям, студентству, краєзнавцям оприлюднити та проводити обговорення своїх досліджень перед фаховими науковцями та широким загалом, залучати до мистецтвознавчих та історичних досліджень усіх, хто цікавиться історією, культурою та мистецтвом.

Науковий захід відкрив доктор мистецтвознавства, доцент Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка Валерій Панасюк, який наголосив  на важливості широкого публічного обговорення,  співставлення думок,  напрацювання пропозицій та рекомендацій щодо  питання проблематики функціонування жінки у мистецтві, про окремі творчі постаті та їхній художній доробок.

З вітальним словом до учасників заходу звернулися також представники Лебединського художнього музею. Було підкреслено, що «мета сьогоднішньої зустрічі науковців полягає в аналізі та узагальненні панівних тенденцій присутності жінки та формуванні жіночих образів в мистецтві».

Загалом, участь у Третіх Лебединських наукових читаннях «Жінка у мистецтві» прийняли 18 учасників. Серед них – кандидати і доктори наук, наукові співробітники музейних закладів, краєзнавці, майстри народного мистецтва, педагоги та студенти з Києва, Опішні, Сум, Лебедина, Охтирки.

Особливий інтерес в учасників наукових читань викликала доповідь «Жінка як об’єкт та суб’єкт у мистецтві», підготовлена керівником науково-дослідницького Центру гендерної освіти, кандидатом філософських наук, доцентом СумДПУ імені А.С. Макаренка Оленою Луценко.

В ході пленарної частини свої наукові напрацювання представили: завідувач наукового відділу – Музею мистецької родини Кричевських «Національного музею-заповідника українського гончарства» Антон Плохой «Катерина Кричевська-Росандіч: по обидві сторони океану»; доктор мистецтвознавства, доцент СумДПУ імені А.С. Макаренка Валерій Панасюк «Мистецтво та кохання в житті М.-А.Колло»; директор Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва Андрій Гєльмінтінов  «Життя як творчість: Юлія Бразоль-Леонтьєва»; завідувачка Наукового відділу – Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів Національного музею-заповідника українського гончарства Наталія Гринь «Мисткиня Явдоха Пошивайло»; завідувач Наукового відділу – Меморіального музею-садиби гончарки Олександри Селюченко (Опішня) Наталія Ібрагімова «Олександра Селюченко: творчій геній майстра»; керівник гуртка «Хореографія» комунального закладу «Сумський Палац дітей та юнацтва» Вікторія Левенець «Торжество жіночності в балеті В.Гавриліна «Анюта» за оповіданням А.Чехова «Анна на шиї»; кандидат педагогічних наук, доцент СумДПУ імені А.С. Макаренка Олена Гончаренко «Образ емансиповоної радянської жінки у літературному доробку Антона Макаренка»; науковий співробітник Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва Алла Подвезько «Мисткиня, директорка, педагог»; завідувачка відділу мистецтв Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки Ганна Макаренко «Жіночі голоси світового мистецтва» (штрихи до портрета художниці української діаспори Людмили Морозової); студентка СумДПУ ім. А.С. Макаренка Валентина Тірон «Наука і мистецтво проти патріархату: жінка-художник Анна Альчук».

Заочно представили свої напрацювання: кандидат мистецтвознавства, доцент Сумського державного університету, заслужений діяч мистецтв України Сергій Побожій «Жіночі образи у скульптурі Юлії Бразоль»; старший науковий співробітник Музею української діаспори (м. Київ) Світлана Олексюк «Броніслава Ніжинська у Києві. Екізи на майбутнє»; старший науковий співробітник Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького Ганна Святець «Встановлення образу невідомої на картині Я.Капкова (1816-1854) «Жіночий портрет» (1840-і)»; старший науковий співробітник Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького Валентина Ткаченко «Світ очима жінок-художниць»; директор комунального закладу «Охтирський міський краєзнавчий музей» Людмила Міщенко «Образ Жінки в образотворчому мистецтві з колекції Охтирського краєзнавчого музею»; викладач Сумської дитячої музичної школи №1 Ганна Зуєва «Сузір’я трьох геніїв: балети Р.Щедріна за чеховськими творами в постановці М.Плісецької»; магістрант СумДПУ імені А.С. Макаренка Ярослав Слободюк  «Життя і творчість провінційного митця як предмет наукового дослідження Людмили Фадевич».

Директор Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва Андрій Гєльмінтінов

З повними текстами доповідей учасників Третіх Лебединських наукових читань «Жінка у мистецтві» можна ознайомитися у Збірці наукових статей, що випущена за результатами пошуково-просвітницької та науково-дослідницької роботи учасників третіх Лебединських наукових читань. Опублікована збірка наукових статей «Жінка у мистецтві» за кошти благодійного фонду Івана Лозового. Наклад видання – 100 примірників. Обсяг – 96 сторінок.

Організатори наукових читань висловлюють щиру вдячність лебединським підприємцям Сергію Воронову та Сергію Демченку за допомогу у виданні збірки наукових статей.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут