Туристичний маршрут «Художники Лебедина»

0
2955

З історією Лебедина пов’язано чимало знаменних подій та прізвищ великих художників,  які жили і творили в нашому місті в ХIХ- ХХ ст.

Починається тематична екскурсія від будинку на вулиці Петропавлівській, де проживала  лебединська художниця Юлія Миколаївна Бразоль-Леонтьєва. Народилася вона в 1856 р., в с. Гудимівка (нині Лебединський р-н) у сім’ї поміщика Добросельського.  Основи малюнка вивчала у художників Є. Волошинова, І. Айвазовського, скульптури – у петербурзьких професорів М. Антокольського і В. Беклемішева. 

Проживала і працювала переважно у С.-Петербурзі. Багато подорожувала по країнах Близького та Далекого Сходу.  З 1895 р. брала участь у художніх виставках, експонувала свої роботи на виставках Першого Дамського гуртка. З 1897 р. – С.-Петербурзького товарищества художників. 1900 року на виставці в Парижі одержала почесний відгук за бронзовий канделябр і скульптуру «Будяк».

Бразоль-Леонтьєва Ю.М. “Сингапур”, 1904 р.

Після 1906 року вдруге вийшла заміж за капітана 1-го рангу Леонтьєва  і проживала в  маєтку чоловіка в с. Рябушки Лебединського повіту і в Лебедині. У 1910 р. у Петербурзі відбулася персональна виставка картин, скульптури та етнографічної колекції. У 1918 р. у Лебединській чоловічій гімназії (нині пед. училище) відкрилась її персональна виставка картин і скульптур.

Бразоль-Леонтьєва Ю.М. “Море”, 1911 р.

У 1988 р. у Лебедині відбулася її виставка картин і скульптур – 37 творів художниці, які сьогодні знаходяться у колекції художнього музею. Померла Юлія Бразоль у 1919 р.

Будинок братів Олексія та Максима Залеських, де в 1859 р. гостював Т.Г. Шевченко (вул. Першогвардійська, 4)

Влітку 1859 року у наш край завітав Т.Г. Шевченко. На запрошення місцевого поміщика, титулярного радника Дмитра Олександровича Хрущова він відвідав його маєток у с. Лихвин (зараз хутір Лифине). Перебуваючи у Лихвиному, Т.Г. Шевченко  подарував Наталії Олександрівні  Хрущовій (дружині Д.О. Хрущова) офорти «Приятелі», «Вечір в Альбано поблизу Рима (Ліс)», рукопис вірша «Садок вишневий коло хати» з дарчим написом. У Лебединському художньому музеї зберігається акварельний портрет подружжя Хрущових.

Портрет подружжя Хрущових
(зберігається у художньому музеї)

У червні цього ж року поет і художник гостював у будинку братів Олексія і Максима Залеських у Лебедині (вул. Першогвардійська, 4). Олексій – громадський діяч, титулярний радник. Під час зустрічі з ним, Т.Г. Шевченко подарував йому картину «Приятелі» з дарчим написом: «Варенушному архимайстрові А. М. Залеському на пам’ять 6 июня 1859 на Нови Т. Шевченко». Максим Михайлович Залеський – священник. У червні 1859 р. в Лебедині, с. Нові також зустрічався з Т. Г. Шевченком і зображений на картині художника Цеге-фон-Мантейфеля «Пікнік».

Будинок, де народився Ф.Г. Кричевський (вул. Миколаївська, 10)

В будинку за адресою: вул. Миколаївська 10, проживала родина повітового земського фельдшера Григорія Кричевського. В родині виділялися своїм талантом два хлопчики. Василь Григорович народився 03 січня 1873 році в с. Ворожба. Закінчив повітову школу у Лебедині. У Харкові закінчив технічне залізничне училище, оволодів кресленням. Був  живописцем, графіком, художником театру і кіно, архітектором, мистецтвознавцем, професором, почесним доктором мистецтвознавства. Як графік оформив понад 70 українських видань, автор проектів державних гербів, печатки УНР, грошових банкнот, поштових марок… Подорожував, і помер 15.11.1952 р. у Венесуелі. Перепохований у США, там же і знаходиться його прах. В музеї знаходяться кілька десятків його робіт.

В.Г. Кричевський “На півдні” (зберігається у художньому музеї)

Федір Григорович народився10(22).05.1879 р. в Лебедині. По переїзду до Ворожби, закінчив 2 класне училище. Навчався у Московському училищі живопису, скульптури і архітектури. Подорожував до Німеччині, Франції, Італії, Австрії. З 1912 року переїхав до Києва і брав участь у виставках художників. Є автором близько тисячі картин. Був живописцем, професором, почесним доктором мистецтвознавства, заслуженим діячем мистецтва УРСР. Помер 30.07.1947 р. у м. Ірпінь Київської обл. У Лебедині є вулиця Федора Кричевського (між в. Кобижча і в. Ватутіна).  В художньому музеї є одна його робота – «Дівчинка в блакитному», виконана в Лебедині.

Портрет Федора Кричевського роботи його учня М.Гусаченка (зберігається у художньому музеї)

Ф.Г. Кричевський “Дівчинка у блакитному”, 1900 р. (зберігається у художньому музеї)

На вулиці Л.Батютенка стоїть будинок відомого українського художника – Олександра Дмитровича Басанеця. Народився Олександр Басанець 03 вересня 1931року. Живописець, заслужений діяч мистецтва УРСР (1989 р), професор. У 1955 р. закінчив Одеське художнє училище, у 1962 р. – Київський художній інститут, де згодом і викладав. Працює у галузі станкового живопису. Його твори є в художньому музеї.

О.Д. Басанець “Колгоспна весна”, 1956 р. (зберігається у художньому музеї)

З історією Лебедина пов’язані імена: основоположника російського футуризму – Давида Бурлюка (родом із села Семиротівки, недалеко від Лебедина), засновника Сумського обласного художнього музею Никанора Онацького, який жив у Лебедині з 1906 по 1913 роки, мистецтвознавця С.А. Таранушенка та багатьох інших.

Художній музей

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут