Це перша і, на сьогоднішній день, єдина церква ПЦУ в місті Лебедині. Знаходиться вона на перетині вулиць Петропавлівської (раніше – Піонерська) та Чехова.
Правосла́вна це́рква Украї́ни (ПЦУ) — автокефальна православна церква на території України, п’ятнадцята в диптиху. Найчисельніша церква в Україні. Церква Константинополя визнає ПЦУ єдиною канонічною правонаступницею Київської митрополії.
Збудована церква на місці, підірваної у 1987 році Троїцької церкви (церкви Живоначальної Тріїці), освяченої 1831 року. Руїна на місці знищеної церкви проіснувала 10 років.
Та, після проголошення Україною незалежності почався процес відродження церковного життя. Поступово, під храми передавалися споруди, які були на балансі рад, але цим не було компенсовано втрати православної церкви, які були нанесені протягом радянського періоду. Зокрема, питання відновлення знищених храмів, ні тоді, ні сьогодні не ставилося.
Відновити ж церкву, на місці підірваного Троїцького храму, взявся священник Української Православної церкви Київського Патріархату Юрій Степанович Пришлюк. В 1997 році він зареєстрував релігійну громаду та церквний статут.
Будівництво самого храму було розпочато у липні 1999 року. Храм являє собою одноповерхову цегляну споруду з похилим дахом, дерев’яним виступом, пофарбованим в блакитний (сьогодні – світло-зелений) колір під металевим куполом. Храм вирізняється арочними вікнами та двостулковими коричневими дверима. Праворуч від головного входу встановлено дерев’яний хрест з металевою огорожею – могила.
Перше Богослужіння у храмі відбулося 14 жовтня 1999 року – у день Покрови Пресвятої Богородиці. Тоді ж храм було освячено на честь Успіння Пресвятої Богородиці, що шанувалася ще з давніх часів, особливо козаками Запорізької Січі, які зводили такі церкви переважно в центрі поселення, а вже потім будувалися інші споруди.
Влітку 2000 року до церкви було добудовано притвор. Територія храму відносно невелика, і значно поступається розмірам колишній Троїцькій церкві. Поруч знаходяться житлові будинки.
Сьогодні настоятелем церкви є протоієрей Богдан.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ
За матеріалами:
- Сайту https://zruchno.travel/ Церква Успіння Пресвятої Богородиці.
- Сайту https://ua-travels.livejournal.com/
- Архівних матеріалів Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва.