Постать Тараса Шевченка привертає до себе увагу всіх, хто цікавиться історією української культури та мистецтва. Образ поета і художника, бунтаря і лірика, духовного батька нації та просто людини постає перед зором сучасників завдяки поетичним, художнім творам митця, щоденнику й листуванню, а також спогадам друзів.
Саме цим аспектам і був присвячений «круглий стіл», що 21 березня 2018 року відбувся в Сумському обласному художньому музеї ім. Никанора Онацького, за участю наукового співробітника Лебединського міського художнього музею ім. Б.К. Руднєва Алли Подвезько.
Модератор «круглого столу» – старший науковий співробітник сумського музею Валентина Ткаченко, познайомила присутніх з цікавими сторінками життя Шевченка, коли той, вільно подорожуючи Україною, влітку 1843 р. разом з колишнім декабристом Олексієм Капністом вперше приїхав до Яготина. Там Капніст і познайомив уже відомого поета з родиною Рєпніних, у яких з Шевченком зав’язалася багатолітня дружба.
З колекції обох музеїв була організована виставка робіт «Шевченко та його мистецьке оточення», на якій Лебединський музей представляв, саме, портрет «Портрет князя М.Г. Рєпніна» роботи Петра Левицького.
Алла Подвезько відмітила, що молодість Миколи Рєпніна пройшла в бойових походах, а зрілі роки – на державній службі, де він проявив себе як гуманний і енергійний адміністратор, що на посаді генерал-губернатора Малоросії послідовно відстоював інтереси українського населення перед російським урядом. Це була надзвичайно освічена, розумна, привітна і гостинна людина, «не було нової книги, бодай чимось цікавої, яку б князь не прочитав. Любив згадувати і старовину, але жодного слова про несправедливості, жертвою яких він був…
Під час роботи за «круглими столом», присутні жваво обговорювали мистецьке оточення Шевченка, варіанти трактування постаті Шевченка, її значення для формування української ідентичності, а також проблеми збереження та вивчення мистецької спадщини Кобзаря.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ