Розмір: 68 х 55 см
Полотно, олія
В колекції: до 1937 року
Портретна збірка Лебединського художнього музею, що датована XVIII ст., досить представницька. Вона включає зображення українських гетьманів, представників козацької старшини, місцевої та російської знаті, і становить більше 10 оригінальних портретних зображень.
Слід відзначити, що малярство цього періоду походило з побутового укладу великих магнатів, й поступово ширилось у середовищі заможної козацької старшини. Саме в цей час у мистецьке життя впевнено входять реалістичні засади та глибоко-гуманістичний зміст, які відбилися в мистецтві й культурі, зокрема в побутовому і парадному портретах, або як їх ще називають – «парсунах».
«Парсуна» – мистецтво, принципово і щиро засноване на надзвичайно високому відношенні до моделі і, по своєму духовному заряду – глибоко позитивне. Парсуни козацької старшини у ХVIII ст. створювалися за певною іконографічною схемою, але з усталеними особливостями портретованого, врахуванням основних вад його характеру та рис обличчя. Згодом, із зростанням станової самосвідомості української старшини, портретним зображенням стали додавати пишноти та розкоші.
Серед серії портретів українських гетьманів та козацьких полковників в лебединському музеї є зображення бунчукового товариша Андрія Полуботка (1695-1744) – молодшого сина наказного гетьмана України Павла Полуботка, що після смерті батька успадкував село Михайлівку з величезним маєтком, який після нього перейшов його нащадкам від шлюбу з донькою сумського полковника Марією Кондратьєвою.
Написаний портрет провінційним майстром Лівобережної України у кінці XVIII ст. Зображені художником одяг, постава молодшого Полуботка, антураж та фон виступають символами шляхетності його роду. В цьому контексті «Портрет Андрія Полуботка» дозволяє відстежити зміни в моді, в одязі того чи іншого соціального прошарку суспільства. Адже в добу Гетьманщини відбулося формування національного костюму, того одягу, який виступав символом козацтва. Саме одяг портретованого вказує до якої верстви населення він належав.
Зображений Андрій Полуботок в темно-зеленому, розшитому золотом жупані, поверх якого накинута яскраво-червона мантія облямована чорним хутром та шістю застібками. Парсуна мала на меті увіковічнити образ сильної, хороброї та віруючої людини, а спокійне обличчя Андрія Полуботка, чорне волосся, високе чоло та ледь помітна усмішка в темних вуса – лише підсилюють ці відчуття.
Як і більшість інших парсун, «Портрет Андрія Полуботка» має яскраво виражений площинний характер. Це пояснюється тим, що більшість портретів козацької старшини писалася із гравюр вже після їх смерті. Часто образ був наближений до ідеальних уявлень.
Понад століття «Портрет Андрія Полуботка» прикрашав панський маєток в селі Михайлівка, яким за два століття володіли Полуботки, Коробовські, Іваненки та Капністи, звідки, в числі перших експонатів, він і потрапив до Лебединського художнього музею.
Ближче познайомитися із «Портретом Андрія Полуботка», а також іншими українськими «парсунами» XVIII століття можна в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ