19 листопада 2021 у Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва вперше були представлені твори відомих польських художників ХІХ – початку ХХ століття. Презентація відбулася в рамках пересувного виставкового проєкту Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького – «Польське мистецтво ХІХ – поч. ХХ ст.».
Виставка живописних і графічних творів польських майстрів стала справжнім подарунком до 103-ї річниці заснування Лебединського художнього музею, що відзначається 20 листопада. Виставка також майже співпала із Днем незалежності Польщі (11 листопада). До речі, це також була 103-я річниця проголошення Республіки Польщі у 1918 році.
Наукові співробітники Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького Олена Гагіна та Світлана Морозова повідомили, що польська виставка, презентована у Лебедині є частиною великої колекції Оскара Гансена, який рятуючи своє зібрання від війни, в роки громадянської війни перевіз її до міста Суми.
До експозиції виставки увійшли 24 живописні та графічні твори видатних польських художників ХІХ – поч. ХХ ст., що представлені у різноманітному стилістичному та технічному виконанні. На виставці можна побачити роботи митців, творчість яких завжди була яскравим прикладом європейського демократичного світогляду, у якому віддзеркалена духовна пам’ять народу з новітніми вирішеннями живописно-пластичних завдань, де людина є головним носієм культурно-мистецьких традицій.
Гордістю експозиції є твори визначних постатей в образотворчому мистецтві Республіки Польща: Вільгельма Котарбінського (1849 – 1921), Яна Станіславського (1860 – 1907), Генріха Редліха (1838 – 1884), Олександра Орловського (1777 – 1832), Франтішека Костржевського (1826 – 1911), Яна Піварського (1794 – 1859), Яна Войнарського (1879 – 1937) та інших відомих майстрів.
Польське мистецтво, представлене на виставці, викликало жвавий інтерес у гостей вернісажу, серед яких були художники, викладачі, історики, журналісти, громадські діячі. Зокрема, міський голова Олександр Бакликов висловив впевненість, що виставка знайде позитивний відклик, як серед лебединців, так і гостей нашого міста. Очільник міста також привітав колектив художнього музею із поважною річницею заснування установи та побажав музею нових досягнень, цікавих творчих проєктів, а також продовжувати благородну і водночас відповідальну місію, спрямовану на дбайливе збереження та популяризацію унікальних духовних надбань нашого народу, його історико-культурних та мистецьких реліквій.
Під час вернісажу, Олександр Бакликов відзначив подяками куратора виставки «Польське мистецтво ХІХ – поч. ХХ ст.» старшого наукового співробітника Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького Ганну Святець, художника-реставратора СОХМ Владу Ярмак та головного зберігача фондів лебединського художнього музею Тетяну Коваленко.
До речі, окрім самої виставки польського мистецтва, музей отримав ще один подарунок – повернення статуетки української скульпторки польсько-єврейського походження Жозефіни Діндо «Посудниця» (1928), яку близько року реставрувала художник-реставратор СОХМ Влада Ярмак. У статуетки була відсутня (втрачена) права рука (від плеча до п’ястя), а також малися численні тріщини по ногах та тарілках, й сліди давнішньої не надто вдалої реставрації.
Щиро привітали Лебединський художній музей зі святом, а також новим виставковим проєктом та пораділи співпраці з Сумським обласним художнім музеєм імені Никанора Онацького, завідуюча сектором туризму Валентина Знаменщикова, та сумський художник й радник голови Сумської ОДА Костянтин Аленінський, який ще й передав в дар музею картину одеської художниці Людмили Петренко «Будинок Казимира Малевича у Конотопі (2020) та імпровізований «герб Малевичей».
Доповнили атмосферу вражень чудові музичні вітання від викладача Лебединської дитячої школи мистецтв Юрія Радькова, який виконав класичну композицію на фортепіано польського композитора Фредеріка Шопена («Вальс» та «Прелюдія»).
Відвідати виставку «ПОЛЬСЬКЕ МИСТЕЦТВО ХІХ – поч. ХХ ст.» із колекції Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького, можна буде в Лебедині лише один місяць – до 18 грудня 2021 року. Проте, тепер до звичних вже масок та соціального дистанціювання, додаються сертифікат про вакцинацію, довідка про перенесену хворобу або ж негативний ПЛР – тест.
Будемо раді вас бачити в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва, за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ