Почесні громадяни Лебедина: Русіянов Іван Микитович

0
1367

Понад 65 років, з моменту присвоєння звання «Почесний громадянин» Костянтину  Зільбернику, в місті Лебедині це звання не присвоювалося нікому. Поки 17 травня 1978 року звання «Почесний громадянин» м. Лебедина не присвоїли одразу трьом військовим, одним із яких був гвардії генерал-лейтенант Русіянов Іван Микитович (11.09.1900 – 21.03.1984).

Це був, в певній мірі, неочікуваний крок зі сторони міської влади, адже ні Русіянов, ні інші військові не тільки не були місцевими мешканцями, а й не жили та не працювали в Лебедині. Тож, за що було присвоєно це звання Русіянову?

Справа в тім, що після прориву лінії оборони 21-ї армії (командуючий Яків Черевиченко), лінія фронту наблизилася до Лебедина. В цей час підступи до міста прикрила 100-а стрілецька дивізія, якою командував, тоді ще генерал-майор, Іван Русіянов. Дивізія була перекинута із під Єльні (у Смоленській області) та відразу вступила у бій, прикриваючи західний напрямок, в районі населених пунктів Василівка-Будилка-Боровенька. Як раз на марші, 18 вересня 1941 року 100-у стрілецьку дивізію було переформовано у 1-у гвардійську дивізію, а Іван Русіянов став її командиром.

14 днів 1-а гвардійська дивізія вела бої на підступах до Лебедина, прикриваючи евакуацію. 25-28 вересня 1941 року бої наблизилися до передмістя. Місто Лебедин прикривали 331-й та 335-й стрілецькі полки. Саме в цей час під Лебедином було завдано удар із нової, на той час зброї – реактивної мінометної артилерії М-13 («Катюша»). Хоча, як не хотілося б вірити окремим місцевим дослідникам, це був не перший випадок застосування реактивних мінометів. Вперше це сталося 14 липня 1941 року під містом Орша (Білорусія).

Разом з тим, артилерійський удар був настільки вдалим, що 1-а гвардійська дивізія розвиваючи успіх, змогла контратакувати під Штепівкою (разом з 1-ю Московською мотострілковою дивізією). Проте, локальний успіх не зміг докорінно змінити ситуацію, і на початку жовтня 1941 року 1-а гвардійська дивізія відступила до Боровеньки, і обійшовши Лебедин з півдня, відступала через х. Забуги і Станову – на Тростянець. 11 жовтня 1941 року передові підрозділи німецької армії зайняли Лебедин.

І хоча, відстояти місто не вдалося, але мужність і стійкість з якою бійці 1-ї гвардійської дивізії, під командуванням Івана Русіянова боронили місто, залишилися у пам’яті лебединців, і 17 травня 1978 року Івану Микитовичу Русіянову було присвоєно звання «Почесного громадянина» міста Лебедина. Згодом, на його честь було перейменовано й одну з вулиць Лебедина.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

При підготовці інформації використані матеріали:

  1. Білик Олександрович [Рукопис] «Велика Вітчизняна війна на Лебединщині».

2. Сайко Павло Мусійович «Лебединщина в іменах».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут