Пам’ятники Лебедина: трактор «Універсал -2»

0
1368

Пам’ятка науки і техніки – Трактор «Універсал-2» (1965 рік) знаходиться на північно-західній околиці міста, ліворуч від входу до головного навчального корпусу Лебединського вищого професійного училища лісового господарства (м. Лебедин, вул. 19 серпня, 61).

Створений трактор «Універсал-2» на базі американської моделі «Фармолл», і призначався він для міжрядного обробітку низькорослих просапних культур. Серійний випуск тракторів здійснювався на Ленінградському заводі «Красний путіловець» (1934-1940) та Володимирському тракторному заводі «ВТЗ» (1944-1955).

Попередньо, трактор «Універсал-2» належав колгоспу «За заповітами Леніна» (с. Токарі, Лебединського р-ну). Працювали на ньому Коротич Уляна Наумівна, Шульга Яків Митрофанович (Герой Соціалістичної праці). У 1965 році трактор «Універсал – 2» встановлено на постаменті.

З історичної довідки: «…ще наприкінці 1943 із Саратовської обл. була реевакуйована Лебединська МТС, що одержала один із перших тракторів марки «Універсал», виробництва ВТЗ. На ньому працювали бригадири тракторних бригад МТС: жіночої (У.Коротич) і комсомольської (Я.Шульга).

Лебединська МТС удвічі перевиконала план весняних польових робіт 1944 року. У цих роботах на полях приміського колгоспу «За заповітами Леніна» відзначились і тракторні бригади У.Коротич та Я.Шульги. У 1945 за високі виробничі показники колектив Лебединської МТС був нагороджений перехідним Червоним прапором Наркомзему СРСР. У 1946 знатний бригадир Лебединської МТС Я.Шульга був обраний депутатом Верховної Ради СРСР, а у лютому 1948, за одержання на площі 150 га по 22,4 ц пшениці з гектара, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР, йому було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці».

Попередньо, у 1965 році трактор «Універсал-2», на честь трудових подвигів трудівників Лебединщини було встановлено біля Лебединської райсільгосптехніки, на розі вулиці Степної та Тракторного провулка.

Встановлено трактор на металевій опорі циліндричної форми. Зберіглася вся зовнішня та внутрішня комплектація. Карбюраторний двигун, потужністю 22 кінські сили (3 швидкості), встановлено у передній частині рами. Трактор має збільшений просвіт, вузькі широко розставлені передні та задні зубчасті колеса. Спереду та з лівого боку помітне маркування «ВТЗ».

У 2003 році трактор було перенесено на нинішнє місце, і влітку того ж року реставровано групою фахівців Лебединського ВПУ лісового господарства (раніше ПТУ-34). Відкриття відновленої пам’ятки науки і техніки – Трактор «Універсал-2» відбулося 1 вересня 2003 року, й було присвячене 50-річному ювілею Лебединського ВПУ лісового господарства.

Трактор має наступні розміри: 3,1 х 1,6 х 2,0 м.

Встановлений на металевому постаменті: 2,82 х 1,55 х 1,7 м. Постамент являє конструкцію зі зварених сталевих прокатних елементів.

Трактор «Універсал – 2» належить до пам’яток науки і техніки місцевого значення, й має охоронний номер 1516-СМ (рішення Сумського облвиконкому від 15.02.1988 № 31 та розпорядження голови Сумської ОДА від 27.01.1999 № 29).

Художній музей, за матеріалами Паспорту на об’єкт культурної спадщини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут