Пам’ятки історії та культури – це унікальні свідки нашого минулого, важливе джерело історичного досвіду попередніх поколінь. Вони віддзеркалюють пройдений народом історичний шлях, рівень соціально-економічного та культурного розвитку.
Садово-паркова скульптура «Два лебеді» представляє собою алегоричний символ міста Лебедина, заснованого 1654 (52) року. Першими жителями в ньому були переселенці із Поділля і Волині, в 1658 році населення поповнилося новими переселенцями з Правобережної України, а з наступного — 1659 — року «Леб’яжий город» (так тоді називався Лебедин) став сотенним містечком Сумського слобідського козацького полку. Цей статус місто зберігало 106 років.
Скульптура має глибоку символіку. В легендах та переказах, а також казках багатьох народів світу «лебідь» є не тільки шанованим благородним птахом, але і багатогранним символом, що втілює всі кращі якості, якими тільки може бути наділена людина: мудрістю, духовною чистотою і невинністю. Ще українці наділяли цих досконалих пернатих пророчими і магічними здібностями. Так само, лебідь здавна асоціювався з гордою самотою, музикою і поезією. Традиційно лебедя пов’язують з двома стихіями – повітря і води, і тому називають птахом життя. Існують легенди про те, що в цих красивих птахів змінюються мандрівні по небу душі. Крім того, лебеді утворюють подружні пари на все життя, разом виховують пташенят, і тому символізують вірність і прихильність. Романтичну ноту додає припущення, що саме два лебеді, що пливуть назустріч один одному, підказали людям символ «серця».
Цей факт і став в основі задуму автора скульптури садово-паркової скульптури «Два лебеді» Віктора Євграфовича Стукана.
Стукан Віктор Євграфович – скульптор, меценат, Заслужений художник України, Почесний громадянин міста Хмільника та Хмільницького району, нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України, має чимало відзнак міського та обласного рівня. Указами Святійшого Патріарха Київського і Всієї Руси-України Філарета у жовтні 2017 року нагороджений Орденом Святого Миколи Чудотворця ІІІ-го ступеня та у березні 2018 року – Орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ-го ступеня.
Тематика його робіт — різноманітна. Роботи присвячені важливим віхам у житті країни. Є пам’ятники на честь воїнів-афганців, жертв Голодомору і репресій, видатним постатям, зокрема, Тарасу Шевченку. У радянські часи багато робіт скульптор створював у пам’ять про загиблих на фронтах Другої світової війни. І ось для Лебединщини – скульптура «Два лебеді», з нагоди річниці від заснування міста.
Віктор Стукан свої роботи виготовляє, переважно, з бетону. Технологія спеціальна, розробляв її скульптор довгий час. Технологію не розголошує. Запевняє, що з такого матеріалу пам’ятники стоятимуть не десятки, а сотні років.
Садово-паркова скульптура «Два лебеді» встановлена на цегляному, прямокутному у плані постаменті. На лицьовому боці накладними літерами виконано напис: «1654 Лебедин».
Встановлено сам пам’ятник у 2013 році. Фасадом він орієнтований на вул. Шевська. Скульптура розміщена на тлі дерев та вдало вписується в навколишній ландшафт. Вона є домінантою південно-східної частини скверу Т.Г. Шевченка на Соборній площі (раніше – площа Інтернаціональна, ще раніше – Торговий майдан). Встановлений пам’ятник до 360-річчя заснування Лебедина.
Лебеді ніби пливуть по хвилях. Вони повернуті один до одного. У більшого з них – підняті крила догори. Менший лебідь, з опущеними крилами, знаходиться біля поваленого дерева. У пластиці передано ліричну динаміку руху, через який розкрито внутрішній зміст образу. Скульптура пофарбована під бронзу і встановлена на постаменті. Постамент виготовлено із облицювальної цегли червоного кольору. Він встановлений на основу.
Розміри: скульптура – 2,10 м
постамент – 2,44 х 2,93 х 0,44 м
основа – 5,57 х 5,90 х 0,04 м
загальна висота – 2,58 м.
Дуже швидка скульптура стала справжнім символом міста Лебедина, однаково шанованим й лебединцями та гостями міста.
Валентина Знаменщикова, спеціаліст відділу культури і туризму виконкому Лебединської міської ради