Олександр Білик: щоденник (1942)

0
1205

В газеті «Лебединській вісник» № 6 від 29 січня 1942 р. на першій сторінці було опубліковано досить велику статтю німецької влади про новий порядок і сільськогосподарське виробництво. В ній між іншим сказано: «Німці несуть Вам порядок, безпечність і соціальну справедливість». Далі «Ваш шматок землі з хатою та іншими будовами стає виключно Вашим «Власним Господарством», яке звільняється від усіх податків і різних тягарів» (стаття «До українських селян!»). Це були слова, а ось вже самі справі…

Наказ німецького коменданта усім старостам про обовязкове проведення сільськогосподарських робіт і здачу продуктів

9 травня 1942 р.

1. З усією енергією повинен кожний староста потурбуватись про те, щоб зараз же на молочних пунктах були заведені правильні списки обліку корів і здачі молока. Тільки корови, оглянені ветлікарями, на які останнім видана довідка про те, що не дояться, звільняються від молокоздачі. З усіх інших корів повинен бути виконаний план, підігнавши молокопоставку за той період, доки молоко не здавалось.

Тепер, при наявності підніжного корму, план молокопоставки повинен беззастережно виконуватися. Люди, які незважаючи на цей наказ, не здають молока, будуть позбавлені корови, яка буде передана сусіду, який згодний виконувати план молокопоставки. Коли хто-небудь буде, не дивлячись на цей наказ саботувати – буде покараний за законами військового часу, так як німецька армія край потребує масла.

2. Коли я приїжджаю в поле для того, щоб оглянути, як і що люди роблять, то я повинен бачити людей за роботою і не може бути такого становища, що при моїй появі кидають роботу і дивляться на мене, як на звіра з зоологічного саду.

3. Виорана або оброблена експірпатором земля повинна бути зараз же заборонована для того, щоб не губилась дорогоцінна волога.

4. Коли де-небудь росте конюшина самосівом, то така нива повинна бути залишена для корму, щоб взимку було вдосталь корму для худоби. В біжучому році немає необхідності суворо витримувати план посіву…

Сільськогосподарський комендант Гейне.
(ДАСО Ф.2071, оп. 1, спр. 5, арк. 21).

“Лебединський вісник” за 29 січня 1942

Постанова 4 Лебединської районної Управи

від 19 січня 1943 року

Про здачу яєць приватними господарствами в 1943 році

На підставі вказівок Німецького Сільськогосподарського Командування про заготівлю яєць, Лебединська Районна Управа постановляє:

I

Притягти всі приватні господарства міста й села району до обов’язкової поставки яєць в 1943 році.

II

Встановити середню мінімальну річну норму 140 штук яєць з кожного двору з такою помісячною здачею:

  1. Січень-березень – 7 шт. з двору.
  2. Квітень – 17.
  3. Травень – 42.
  4. Червень – 24
  5. Липень – 11.
  6. Серпень – 17.
  7. Вересень – 18.
  8. Жовтень-грудень – 4.

III

Вся система заготівель покладена на Райспоживспілку, через її споживчу систему на селі.

IV

Вмінити в обов’язок Бургомістрам і Старостам сіл взяти під особистий контроль виконання яйцездачі кожним двором його села та систематично допомагати в роботі споживчим товариством.

V

До поставки яєць притягаються всі приватні селянські господарства, а також робітники і службовці, що мають своє господарство. Громадські господарства та держмаєтки одержують окремі плани яйцепоставки.

VI

З господарств, що не здаватимуть яєць, або грубо порушуватимуть, в бік зволікання, терміни здачі будуть вилучатись кури та стягуватиметься грошовий штраф у потрійному розмірі оціночної вартості недозданої кількості яєць.

Голова Лебединської районної Управи В. Міняйло

Подібних наказів, постанов і розпоряджень було безліч. Одні торкались більше селян, другі робітників і службовців, а треті видавались і для тих, і для других. Для повної картини приведено ще два розпорядження для робітників і два загальних для всіх. Проводити їх всі тут немає сенсу й місця.

Оголошення

На підставі постанови Головнокомандуючого Німецької Армії від 23 жовтня 1941 р., Лебединська міська та районна Управа доводять до відому всіх державних, кооперативних установ і організацій, а також і приватних осіб, які мають найманих робітників і службовців, про наступне:

  1. Всі постійні робітники і службовці повинні сплачувати прибутковий податок з суми заробітку вище 201 карб. в розмірі 10%, заробіток до 200 карб. податком не обраховується.
  2. З заробітку від 201 карб. і до 221 карб. утримується тільки різниця зверх 200 карб.
  3. З тимчасових робітників і службовців, котрі виконують різного роду роботи, утримання податку проводиться в розмірі 10% не залежно від суми заробітку.
  4. Утримання вищезгаданого податку провадиться безпосередньо підприємствами, організаціями і установами, а також приватними особами, які мають найманих робітників, починаючи з 1-го січня 1943 р. і вносяться до каси Лебединського господарчого банку на рахунок Райфінвідділу, за минулий місяць не пізніше 5-го числа наступного місяця.
  5. Про нараховані і сплачені суми податку бухгалтера підприємств, установ і організацій, а також приватні особи, які мають найманих робітників і службовців, повинні давати Райфінвідділу щомісяця звіт по встановленій нижче цього формі не пізніше 10-го числа наступного місяця.
  6. За несвоєчасне перерахування утриманих сум податку і за не надання звіту у визначений термін на бухгалтерів установ, організацій і на приватних осіб буде накладатись штраф.

Примітка: форма звіту наступна:

  • Решта заборгованості по податку на початок звітного місяця.
  • Загальна сума виплаченої зарплати за місяць.

В т.ч. а) штатним оподаткованим робітникам і службовцям.

б) тимчасовим робітникам і службовцям.

3) Сума нарахованого податку.

4) Сума сплаченого податку.

5) Решта на кінець звітного місяця.

                                   Лебединська міська та районна Управа

Брошури-агітки окупаційної влади, що поширювалися в Лебедині

Наказ по Лебединській міській та районній Управі

від 15 червня 1942 р.

Враховуючи необхідність скорішого відновлення зруйнованого більшовиками господарства та з метою більш інтенсивної допомоги в успішності боротьби проти жи**-большевицької мари, встановлюю з 15 червня 1942 р. в канцелярії міської та районної Управи, у відділах Управи та в усіх установах, що безпосередньо підпорядковані міській Управі, 8-ми годинний робочий день з наступним порядком годин роботи: початок робочого дня – 8 год. за берлінським часом, перерва на обід від 12 год. до 13 год., кінець робочого дня о 17 годині. У суботу робочий день з 8 до 12 годин. У неділю відпочинок.

Контроль за виконанням цього, а також забезпечення корисною роботою всім апаратом повного робочого дня, покладаю не керівників установ та підприємств.

Русанов, бургомістр Лебединської міської та районної Управи

Обява коменданта м. Лебедина про смертну кару партизан і жорстоких репресивних заходів до населення, допомогаючого їм

18 листопада 1941 року

  1. Усі захоплені партизани (обох статей, цебто чоловіки чи жінки) у військовому чи цивільному одягу будуть прилюдно повішені. Всякий опір при затриманні або супроводженні їх буде суворо покараний.
  2. Всі села і двори, в яких будуть перебувати партизани або в яких вони будуть одержувати харчування, будуть покарані конфіскацію майна, спаленням будинків, розстрілом заложників і повішенням спільників партизан.

Комендант міста
Лейтенант
Підпис

(ДАСО Ф. 1949, оп. 1, спр. 77, арк. 1)

Два вироки, надруковані в місцевій газеті “Лебединський вісник”

Розпорядження ортскомендатури м. Лебедин про негайну здачу населенням міста зброї під загрозою розстрілу

травень 1943 року

До 27 травня 1943 р. пропонується в останній раз усьому населенню міста і (навколишніх) сіл здати бургомістрам усю зброю, яка є, окремі частини зброї в розібраному стані, а також порох.

Коли після зазначеного терміну, у кого-небудь буде виявлена зброя або її окремі частини на городі або на дільниці землі, належної певній особі – то особа буде розстріляна.

Ті, які знають про місцезнаходження зброї і своєчасно не повідомлять, також будуть покарані.

Бургомістри здають зібрану до 29 травня 1943 року в о(ртс) к(омендатуру) 1/504 в м. Лебедин

Ортскомендатура

(ДАСО Ф. 1949, оп. 1, спр. 7, арк.. 105).

З наказу головнокомандуючого німецької армії про застосування смертної кари до населення за допомогу партизанам

2 липня 1943 року

Усім, хто постачає харчами осіб, які належать до банд, наділяє їх їстівними припасами, дають їм притулок або їх ховають, загрожує смертна кара.

За неповідомлення найближчій військовій установі про осіб, які з’явились в селах або в інших місцях, які належать до банд, загрожує смертна кара.

Головнокомандуючий армії

(ДАСО Ф. 2071, оп. 1, спр. 5, арк. 15).

Джерело фото: Ткаченко Б.І. “Лебедія у пазурах червоного антихриста”. Книга ІІ. Харків: Савчук О.О. – 2014.

Далі буде….

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут