“Загибель ескадри” (сер. XVII ст.) Беллевойс Якоб Адріанс (1621-1676)

0
1547

Проект «Art-простір» – це віртуальне знайомство із Лебединським міським художнім музеєм ім. Б.К. Руднєва через його експонати. Сьогодні, в музейній колекції понад 2000 творів художнього мистецтва, скульптури та меблів. Розповісти про кожний предмет не можливо, тому обрані найбільш цікаві.
Сподіваємося, що інформація стане для вас цікавою, а можливо, навіть – корисною. Частота виходу статей – два рази на місяць.

ЗАГИБЕЛЬ ЕСКАДРИ (сер. XVII ст.)
Беллевойс Якоб Адріанс (1621-1676)

Розмір: 89х132 см
Полотно, олія
В колекції: надходження до 1937 року

Найстарша та одна з найбільш захоплюючих картин Лебединського художнього музею «Загибель ескадри» голландського майстра Якоба Беллевойса (датована серединою XVII століття), привертає увагу своїм похмурим та водночас заворожуючим реалізмом сюжету, характерним голландській школі живопису.

Майстер обрав для картини кульмінаційний момент – загибель ескадри у штормовому морі. Ця картина без сумніву, є одним із найбільш піднесених виразів сили природи та морської стихії, здатної не лише забрати життя у людини, а й перемолоти на тріски цілий флот та армію на його палубах.

З правої сторони, на скелі, моряки, яким пощастило врятуватися, в безнадії простягають руки до неба. Складність їхніх рухів, виключна інтенсивність почуттів та конвульсивність жестів спрямовують увагу глядача у глибину композиції, де розгортаються трагічні події.

Сцена поволі відходить на задній план у перспективному ракурсі, віддаляючись від глядача, котрий змушений, якби проникнути в неї та стати її учасником.

Слід відзначити, що у XVII столітті голландськими художниками були розроблені численні варіації на тему морського пейзажу. Існували чіткі відмінності між різними їх типами. Наряду з традиційними морськими видами, слід відзначити «бурі», «штилі», «морські бої» та «морські катастрофи». Море є генетичним елементом, на якому існує та процвітає голландська нація та флот. Воно консолідує та підсилює громадянське значення («національну ідею») голландців, прославляючи гордість нації. Море – це засіб, завдяки якому Голландія досягла вершини своєї могутності у XVII- XVIIІ столітті.

Художній задум картини відзначається природною свободою, яка проявляється у безмежності сили стихії. Крім чіткого перспективного рішення, творча сила художника запалює бурхливу водну поверхню, звідки відбиваються світові імпульси сонця, що заходить. На цій картині художник із Харлема з великою майстерністю використовує переважно м’які тони, обігруючи сюжет на межі монохромії, що лише додає емоційності сюжету.

Манера письма вільна і водночас – хвилююча. Вона переломлюється в атмосферних ефектах морських пейзажів англійських художників, написаних через століття після смерті майстра.

Роботи Беллевойса є окрасою провідних європейських музеїв та приватних колекцій по всьому світу. Тим більше гордості за наше місто, де зберігаються дві роботи голландського майстра, в тому числі «Загибель ескадри» та парна їй робота – «Вихід ескадри».

Ближче познайомитися зі роботами Якоба Беллевойса можна в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут