“Портрет Леонтія Полуботка” (1786) Боровиковський Володимир Лукич ? (1757-1825)

0
3330

Розмір: 71,5 х 56,5 см
Полотно, олія
В колекції: надходження до 1937  року

Портрет (парсуна) переяславського полковника Леонтія Артемійовича Полуботка, роботи Володимира Боровиковського, став останнім відлунням монументального козацького портрета в українському барокко, і за своїм формально-образним ладом завершує його розвиток. Вже в останнє десятиліття XVIII ст. козацька старшина буде наслідувати російську аристикроатію, тож портретний живопис козацької парсуни відійде в минуле.

Тривалий час, вважалося, що особа, зображена на полотні – чернігівський полковник Павло Полуботок. Проте, дослідження парсуни довело, що на портреті – Леонтій Полуботок – батько наказного гетьмана України Павла Полуботка.

Майже сторіччя в Лебедині зберігається унікальна колекція козацьких парсун XVIII століття, що потрапили до музею із портретної галереї графа Капніста, нащадку козацького роду Полуботків. Деякі із цих парсун приписують кисті Володимира Боровиковського. І хоч в повній мірі підтвердити авторство Боровиковського важко, мистецтвознавці вірять, що парсуна Леонтія Полуботка – одна із ранніх робіт великого майстра, який народився та понад 30 років прожив у Миргороді, лише за 100 км від Лебедина, де проживали нащадки наказного Гетьмана України.

В той час українська шляхта дуже полюбляла прикрашати свої маєтки портретами предків, особливо в числі яких були представники козацької старшини. Для виконання таких робіт, зазвичай залучалися кращі місцеві живописці, серед яких Боровиковський був очевидним варіантом.

Важко назвати іншого портретиста кінця XVIII століття, крім Боровиковського, який з такою повнотою і яскравістю втілив би характерні риси людини свого часу. У його портретах знайшли собі вираз подальші пошуки природності і простоти в мистецтві, що позначилося, насамперед, у бажанні підкреслити значення і привабливість людських почуттів. Поряд із цим у творах художника завжди відчувається чітко виражена моральна нота, твердження високого обов’язку людини як члена суспільства.

Як і всі парсуни того часу, портрет Леонтія Полуботка дещо ідеалізований. Через використання прийомів іконописної техніки та темного фону, портрет видається «важкуватим» за колоритом і прямолінійним у своїх психологічних характеристиках. Разом з цим, він і відкритий для більш щирого людського контакту.

Характерною особливістю парсуни є поєднання парадності із стриманістю і відносною простотою. Поза козацького полковника, що стежить за глядачем уважним поглядом, відносно невимушена. Вона характеризує зображуваного, як рішучу, але разом з тим замкнуту особистість, в той час, як сувора простота одягу (темно-зелений кафтан із хутром) підсилює характер персонажу.

З цією та іншими козацькими парсунами ХVІІІ століття можна познайомитися у художньому музеї, за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут