“Шафа з квітами” (кін. XVIII ст.)

0
1702

125,5  х 48,0 х 111,0 см
Чорне дерево, бронза, маркетрі
В колекції: 
до 1937  року

Старовинні меблі завжди надавали інтер’єрам будинків особливий шарм, художній зміст, оригінальність, аристократизм — властивості, безсумнівно, характерні і їх власникам. Маючи також високу художню та матеріальну цінність, вони часто переходили у спадок, покоління за поколінням вбираючи в себе енергетику часу.

Особливо цінними серед них були меблі виконані у техніці маркетрі – різновиду інкрустації по дереву. Цю техніку часто називають дерев’яною мозаїкою. Збирають її зі шматочків шпону різних порід деревини, відмінних за кольором і фактурою. Це мистецтво виникло в Європі та у XVIII столітті поширилося на Схід.

Такі меблі були дуже яскравими і дорогими. Майстри полюбляли застосовувати різноманітну за кольором деревину, яка контрастувала з чорним деревом. Освоїти цю техніку було надзвичайно складно. Спочатку на папері, як пазл, збирався малюнок з тонких пластинок деревини, всі елементи склеювалися, а потім мозаїку переносили на дерев’яну основу.

Серед шедеврів такого складального мистецтва, особливе місце в Лебедині займає шафа з квітами, що зберігається у художньому музеї. Виконана із чорного дерева у стилі раннього класицизму, вона являє собою повернення до симетрії та створення враження ясності і спокою. В ній підкреслюється конструктивний принцип, а декоративне оформлення не маскує, а підсилює ясність конструкції. Позолота та фарбування поступилися фактурі дерева, а в якості прикрас використані бронзові накладні медальйони та орнаменти.

Невисока шафа на коротких ніжках має чорну гладку поверхню із ступінчастою, у вигляді карнизу, торцевою частиною, на якій лежить смуга бронзового візерунку. Фриз із виступаючою вперед середньою частиною оброблений напівкруглою бронзовою смужкою лаврового листя перевитих стрічкою. Передня його частина – кришка шухляди покрита маркетрі у вигляді квіткового орнаменту.

В середині шафа має полицю і закривається дверцями чорного кольору. З зовні дверцята мають інкрустовані візерунки у вигляді кошика з квітами на зав’язаній бантом стрічці. Зліва та з права від дверцят на чорному тлі – вузькі вертикальні маркетрі у вигляді квіткових гілок з музичними інструментами. Загальна кількість фрагментів маркетрі на шафі перевищує 6500 елементів.

Для фанерування шафи майстер використав чорне дерево, а також шпон клена, бука. Між окремими елементами візерунка, простежується більш темне контурне обрамлення. Для цього використовувалися темні породи дерева: палісандр і туя.

Потрапила шафа до музею з одного із лебединських поміщецьких маєтків. Ближче познайомитися з нею, а також іншими художніми меблями в стилі «бароко», «рококо», «класицизм», «ампір» та «модерн» можна у Лебединському міському художньому музеї ім. Б. К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут