“Майстерня художників Чернецових” (1828) Тиранов Олексій Васильович (1808-1859)

0
1414

53 х 39 см
Полотно, олія
В колекції: 
до 1937  року

Історія російського мистецтва знає багато художників, долі яких були нелегкими і навіть трагічними. Таким був життєвий і творчий шлях Олексія Васильовича Тиранова – одного з улюблених учнів Венеціанова.

Художнику випали на долю не тільки радість від успіхів, а й гірке забуття. Його ім’я мало відоме сучасникам, хоча в 30-40-х роках ХІХ ст. він був одним із найпопулярніших портретистів Санкт-Петербурга. Його популярність можна було порівняти хіба що з популярністю Карла Брюллова, учнем якого він був, навчаючись в Петербурзькій Академії мистецтв.

Тиранов відомий як блискучий портретист, жанрист, майстер пейзажу, натюрморту та особливо любив писати сімейні портрети в інтер’єрі, які поєднували конкретність образів із детальністю оповіді, передавали атмосферу середовища.

Серед багатьох робіт однією з найкращих вважається «Майстерня художників Григорія і Никанора Чернецових», яка перенесе глядача в квартиру на березі Неви, де панує  звична обстановка творчих людей. Можливо художник жив разом з братами, оскільки, в глибині картини, на полиці бачимо дві гіпсові статуетки, подаровані Тиранову «Товариством заохочування мистецтв». Цікаво, що зображення інтер’єру, як необхідної частини життя людини, виникло саме в школі Венеціанова, де спочатку навчався Тиранов.

В картині простежується поєднання всіх жанрів: образи двох художників безумовно портретні. У сцені ледве намічена дія – один з братів грає на гітарі, інший, сидячи на дивані, слухає музику, що вносить елемент жанру. Предмети – особливо палітра, покладена на стілець, передані з достовірністю натюрмору. Собака, що мирно лежить біля порога – анімалістичний жанр і, нарешті, міський пейзаж, що видніється у вікні, а все це разом об’єднано спокійною поезією. Картина викликає почуття гармонії, тиші і легкого смутку.

Тиранов багато уваги приділяв ефектам колориту та ілюзорності освітлення: тіні, що падають від фігур, посилюють ілюзію простору кімнати. Художника приваблює гарний і затишний світ цих простих людей, близьких йому по духу.  Картина наповнена атмосферою спокою і рівноваги. Митець не намагається проникнути в психологію людей, щоб виділити їх на фоні речей. Суть полотна в тому, що тут майже все являється головним: люди, песик, мольберт, статуетки… Тиранов свідомо уникає метушні, він хоче показати спокійну велич та духовну красу своїх героїв.

Очевидно, що в музеї експонується авторське повторення, оскільки перший варіант картини зберігається в Російському музеї в Петербурзі. Проте, що лебединський варіант не є копією, свідчать певні композиційні відмінності, зокрема, собака на передньому плані  відсутня на оригінальній картині.

Творчість Тиранова  відзначається поетичною безпосередністю і  представляє значний етап в становленні реалізму в мистецтві. Ближче познайомитися із картиною Олексія Тиранова «Майстерня художників Григорія і Никанора Чернецових»» можна у другому залі Лебединського міського художнього музею ім. Б. К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут