“Сторожевий пост у горах” (1899) Лагоріо Лев Феліксович (1827 – 1905)

0
1198

45 х 72 см
Полотно дубльоване на фанеру, олія
В колекції: 
до 1937  року

Талановитий мариніст та справжній майстер пейзажу, Лев Лагоріо продовжує викликати захоплення глядачів високим рівнем майстерності та чуттєвим ліризмом у зображенні природи. В його роботах безтурботність італійської школи злилася з російським психологізмом, що зробило його картини особливо цікавими.

Художник володів неймовірно яскравим обдаруванням, яким наділила його природа. Причому, розвивався він надзвичайно швидко. Цьому сприяли обставини, а також те середовище, в якому ріс майбутній майстер. Схильність до живопису та інтерес до мистецтва дуже скоро привели юного Лагоріо до майстерні Івана Айвазовського, а згодом, до Петербурзької Академії мистецтв, яку він блискуче закінчив у 1850 році.

Часто подорожуючи, Лагоріо завжди прагнув до реалістичної передачі природи, точно відтворюючи пейзаж тих місць, які зображував. Художник надихався навколишньою природою, запам’ятовуючи її на своїх прекрасних полотнах, повних романтизму і глибини. Та найважливішою темою для нього завжди було море, якому майстер присвятив більше половини своїх робіт.

Проте, є в нього й інші картини – неймовірні пейзажі, де все одно є щось від моря – навіть якщо це щось – небо. Серед таких робіт – «Сторожевий пост у горах», написаний у 1899 році. Це картина-враження, картина історія, говорять мистецтвознавці. Лагоріо до того часу подорожував по Кавказу, Балканам і Криму і, як і кожен митець, відвіз частинку побаченого з собою – спочатку в глибині душі, в уяві і пам’яті, потім в картинах.

«Сторожевий пост у горах» дуже реалістичний і виписаний до дрібниць пейзаж. Ніяких недбалих мазків, ніякого цілого, що складається з частинок. Він деталізований, акуратний, дуже уважний до дрібниць. І, звичайно, весь пейзаж сповнений захопленням перед горами, тому що вони майже що море, тільки навпаки. Ось в’ється ледь помітна стежка по зеленому пагорбу. Ось деруться по схилах деревця та кущі. Ось саме небо – величне та похмуре, в якому смутно вгадуються далекі гірські кряжі.

Ненадовго увагу глядача перехоплює сторожева вежа із фігурами дозорних. Проте, не вони є героями цієї картини, а гори, чия велич дивиться на нас, контрастуючи з дрібною метушливістю людей.

Якщо довго споглядати картину, то можна «провалитися» в гори, і як в морі, потонути в них. Настільки чудове зображення природи під силу тільки такому художнику, який здатний не просто зображати, а й передавати глядачам своє ставлення до побаченого і втіленому на полотні.

Картина митця володіє особливим магнетизмом, приковуючи погляд і змушуючи з інтересом спостерігати за кожною лінією, написаною пензлем Льва Лагоріо. Яскраво відчувається його захват і захоплення. Глибину пейзажу прекрасно передано за допомогою різних відтінків.

Проте, геніальний художник, почесний член Академії мистецтв, чиї роботи сьогодні є гордістю багатьох музейних та приватних колекцій завершив своє життя у злиднях, залишивши після себе десятки приголомшливих полотен.

Ближче познайомитися з картиною Льва Лагоріо «Сторожевий пост в горах» можна у третьому залі Лебединського міського художнього музею ім. Б. К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут