“Зима” (1910-і рр.) Красовський Олексій Андрійович (1884 – після 1920)

0
1747

102,0 х 64,5 см
Картон, пастель
В колекції: 
до 1937  року

Серед великого числа незаслужено забутих, і потім заново відкритих для глядача художників, не можливо не згадати Олексія Красовського – автора містичних та глибоко метафоричних пейзажів.

Його творчість знаходилися у дещо іншій площині від домінуючого мистецького руху 1910-х років, а пастелі художника великих форматів, як вважають дослідники, є своєрідним відлунням “чистого” романтизму. У них на перше місце виходить емоційне переживання і близьке до містичного бачення світу: не форма, але колір.

Олексій Красовський належав до заможного поміщицького роду Лебединського повіту. Закінчив Московське училище живопису, де навчався разом з Робертом Фальком, який неодноразово навідував Красовського у його маєтку в селі Куличка. У будинку бували й інші імениті художники. За життя Олексій Красовський був популярний, часто влаштовував виставки. Проте, слава була не довгою. У вихорі революційних подій зник не тільки сам художник, а й майже всі його роботи. Дивом вцілила лиш одна живописна робота та 21 пастель.

Сьогодні мистецтвознавці, досліджуючи творчість Красовського, все частіше відзначають їх гіпнотичну силу. Неможливо пройти наспіх, перебігаючи від однієї роботи до іншої. Завжди щось зупиняє глядача, зачаровує, змушує забути про буденність і споглядати, довго, грунтовно, з острахом і захопленням. З кожною хвилиною, проведеною біля його робіт, все глибше усвідомлюється: перед вами творіння майстра, створене не в силу обставин, а всупереч ним, всупереч культурного та побутового середовища, того самого, в якому художнику доводилося жити і працювати.

Олексій Красовський створив безліч прекрасних пейзажів, серед яких «Зима» займає особливе місце. В ній природа та кольори передають антураж близької автору місцевості, набуваючи романтично-символічного звучання. Саме цього і хотів домогтися художник – передати атмосферність і витонченість описаного місця. А жива колірна гамма пастелі так і манить глядача, містичні відблиски вогню на снігу пробуджують бажання опинитися там і відчути ті почуття, що відчував автор.

Багато хто вважав, що автор не вкладав в свої твори глибинного сенсу. Декому пейзаж може здатися, навіть, мало привабливим. Буденна обстановка: величезний похмурий маєток занесений снігом, кілька людських фігур, що гріються біля вогню або проходять повз. Але саме в таких моментах, що оточують нас повсюдно, і криється справжня краса. Чого тільки вартує високе дерево на передньому плані, крізь гілки якого видніється місяць, холодні відблиски якого урівноважують гру світло-тіні та роблять зображення, майже скульптурним. Кожна деталь тут має величезне значення. Кожен штрих природи підкреслює колоритність цього місця.

Довгий час спостерігаючи за картиною, можна помітити як вона змінюється: тріскотять іскри у полум’ї, дме легкий вітерець, хрустить під ногами сніг. Відразу створюється враження, ніби це реальність. Важливо зауважити, що картина сприймається цілком: на ній не виділяються якісь об’єкти, все розташовано нібито на своїх місцях, уособлюючи гармонію.

Ближче познайомитися з роботою «Зима» та іншими роботами Олексія Красовського можна у четвертому залі Лебединського міського художнього музею ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут