“Вечір на морі” (1899) Дубовський Микола Никанорович (1859-1918)

0
1075

Розмір: 74 х 54 см
Полотно, олія
В колекції: з 1938 року

Микола Дубовський – один з тих художників, хто зробив собі ім’я пейзажами. Щоправда, романтичний підхід, який простежувався у його творчості спочатку, з часом еволюціонував в ефектах прозорості кордонів між реальним світом і сном-міражем наяву. Основними характеристиками творчості Дубовського мистецтвознавці вважають умиротворений стан навколишньої природи, з легким акцентом ліричного відтінку та вірність традиціям творчості передвижників.

Дубовський був по-справжньому закоханий у мистецтво, причому настільки, що одного разу малюючи етюд з натури, навіть, спізнився на власне весілля.

Будучи художником, який надзвичайно тонко відчуває прекрасне, Дубовський не міг не розгледіти всю красу імпресіонізму, а згодом й модерну. Причому він не прагнув «змалювати» елементи і прийоми французьких колег. Його куди більше цікавило самочинне досягнення норм і канонів цих стилів, чим він незмінно і займався. Він же одним з перших серед передвижників почав створювати «пейзажі настрою», один з яких – «Вечір  на морі» зберігається в Лебединському художньому музеї.

Від цієї картини віє теплом, морською свіжістю і легкістю. Її простий сюжет викликає захоплення. На ній ми бачимо флотилію парусних човнів в ніжно-рожевому світлі сідаючого сонця. Картина несе на собі елементи планерного живопису. Причому, в ній передані найгармонійніші і найяскравіші світлові ефекти. Простота і лаконічність морського пейзажу, його оптимізм і передача класичного «дихання природи», яке взаємодіє зі світом людей – ось що таке полотно під назвою «Вечір на морі».

Полотно не може не викликати захоплення у глядача, адже тільки тут приголомшлива єдність світла, повітря і простору. Атмосфера тиші і спокою, що присутні на полотні, стають його найголовнішими елементами. Нерухомість водної гладі і одночасно легкий вітерець, який надуває вітрила човнів створюють загальну гармонію.

На передньому плані картини – море, задній же план полотна займає тонка смужка берегу біля якого видніються кілька човнів із опущеними вітрилами. Ближче до переднього плану Дубовський з великою уважністю і правдивістю зобразив два човни з вітрилами, що відбиваються у воді, праворуч у глиб перспективи – ще один човен з піднятими вітрилами. Проте центральне місце на полотні відведено морю, яке Дубовський любив писати в різні пори року.

У картині вражає світловий ефект. Художник надзвичайно майстерно зобразив небо, яке практично зливається з морем на горизонті і повторює всі його відтінки та настрої. Як і у інших маринах Дубовського, небо – один з головних компонентів пейзажу, який задає тон картини. Вражає уяву і як автор зумів передати простір, одночасний рух і нерухомість.

Колористика картини дивовижна. Тут нефритово-блакитні хвилі, які поступово переходять пурпурний на горизонті, граючи при цьому яскраво-рожевими, червоними і блакитними кольорами. Злиття моря і горизонту нагадує край землі, який хотіли знайти мореплавці.

«Вечір на морі», як і всі інші картини Дубовського зрозумілі і прості, але в них укладений величезний сенс. У кожному своєму творі майстер передавав свої думки і почуття, він завжди радів, коли бачив захоплення від своїх робіт.

Ближче познайомитися із картиною «Вечір на морі» Миколи Дубовського, а також роботами інших передвижників можна у третьому залі художнього музею. Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут