“Зима” (кін. ХІХ – поч. ХХ ст.) Світославський Сергій Іванович (1857 – 1931)

0
3610

Розмір: 66  х 100 см
Полотно, олія
В колекції: 
з 1938  року

Без творчої спадщини видатного українського художника Сергія Івановича Світославського важко уявити пейзажний живопис України кінця ХІХ – початку ХХ століття. Митець належав до тих майстрів, чиї твори визначили його найвищі здобутки. З його іменем пов’язаний розквіт національного пейзажного живопису. «Поетом провінції» назвав Світославського  відомий російський художник О. Бенуа.

Здається в самому прізвищі художника закодована його доля. Він був людиною, що славила світ, відтворений на полотнах в образах природи України, Росії, Середньої Азії, Кавказу, наповнюючи їх теплом своєї душі, забарвлюючи добром, любов’ю та красою. Сергій Іванович пристрасно любив природу, умів побачити і передати її неповторну красу.

Киянин за місцем народження, в дитинстві з батьками виїхав у Росію, закінчив Московське училище живопису, скульптури та архітектури, в якому сформувався, як художник-реаліст. Після декількох років перебування у Москві, знову повертається у рідний Київ, де і проживає все своє життя. Світославський орієнтується на естетику «передвижників». На їх ХІІ виставці його назвали одним із найкращих пейзажистів.

Головним критерієм світосприйняття художника був реалізм та щире прагнення  в оволодінні законами пленерного живопису, що сприяло насиченню полотен митця сонячним світлом, повітрям, яскравою багатобарвністю кольорів. Українські пейзажі у творчості Світославського найчисленніші. В них відображено природу в усі пори року. Особливо любив митець писати зиму та початок зими.

Картина «Зима», з лебединського художнього музею, відноситься до їх числа.  Вона представляє природу, як поетичне начало в житті людини, що приносить їй відчуття спокою і гармонії. Безкрайні простори зимової краси розкинулись на полотні: посеред білого засніженого поля сухий  очерет, осока, окремі кущі та гілки, що видніються з – під снігу. Зліва, на горизонті синіє полоса лісу, праворуч відкрита рівнина. Гілки очерету на передньому плані малюються безладним силуетом на тлі зимового неба. Переважають  білі,  сіро-блакитні та коричневі тони. Пейзаж вирізняється свіжістю і простотою, умінням  відчути характер зображеного, соковитою манерою живопису.

У цьому й виявляється легкість і краса зимового  краєвиду. Гра зі світлом і тінню допомагає художникові створити особливу чуттєву атмосферу холодного дня.

Сила і краса мистецтва Світославського – у ліричному сприйнятті буденного і прозаїчного, в його уявній простоті, котра під пензлем майстра набирає поетичного значення. Його пейзажі – то частка справжнього й достеменного життя. У тій чималій кількості картин, що залишив нащадкам майстер, постає перед нами образ скромної і працелюбної людини, образ талановитого, глибоко національного художника, наділеного великим живописним даром.

Сергій Світославський зробив значний вклад у скарбницю вітчизняної національної пейзажної школи живопису і на сьогодні чудові, глибоко національні, реалістичні твори приваблюють глядачів своєю правдивістю.

Ближче познайомитися з роботою Сергія Світославського «Зима» можна у третьому залі Лебединського міського художнього музею ім. Б. К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут