“Перед грозою” (1920-і рр.) Красицький Фотій Степанович (1873-1944)

0
3388

Розмір: 30 х 40 см
Полотно на фанері, олія
В колекції: з 1937  року

На зламі двох епох пройшло життя великого українського живописця, графіка, педагога, одного із засновників Товариства діячів українського пластичного мистецтва  Фотія Степановича Красицького.

Прослідковуючи життєвий шлях художника, який був внучатим племінником великого Кобзаря  можна пересвідчитися, що в деякій мірі він був схожим із Шевченковим. Хист до малювання у ранньому віці, вплив відомих людей – Мурашка, Лисенка, Рєпіна у оволодінні  майстерністю живопису.

Як і геніальний поет в свій період, зазнав переслідувань. У 1914 році був арештований, як політично неблагонадійний. Переживання за долю дочок у 1934–1938 роках,  знущання гестапівців через відмову писати портрет Гітлера на повний зріст у 1941 році, підірвало здоров’я художника. Але він виявився незламним, як свого часу Тарас Шевченко.

Його творчість поєднала вітчизняне демократичне мистецтво другої половини ХІХ ст. з рисами мистецтва радянського соцреалізму. Фотій Красицький зміг навіть тоді не зрадити самому собі, а залишитись дійсно українським художником-реалістом. Свою творчість він присвячував Т.Г. Шевченку та портретував багатьох відомих співвітчизників: Л.Українку, І.Франка, М.Старицького, О. Пчілки, М.Лисенка та ін.

Значне місце у творчості художника займає пейзажний живопис. Зовні прості, здавалося б, навіть непоказні картини Красицького  сповнені глибокого лірико – епічного настрою. В них все чарує: зелені пагорби, ліс і степ, гори і море, високе і бездонне небо. Для Красицького-пейзажиста не властива героїчна патетика, зовнішній ефект, але його маленькі за розміром роботи, повні настрою і почуття, не залишають байдужим. Для нього, художника ліричного складу душі  й тонкого смаку,  визначальним було  глибоке емоційне сприйняття природи.

Він гостро відчував красу  української природи, точно передавав у  творах і  тепле сонце  та світло і  передгрозове темне небо, і землю, напоєну вологою. Це добре видно на прикладі романтично-схвильованої картини «Перед грозою» В ній зображено мить, коли потемніло захмарене небо, швидко насуваються важкі грозові хмари. Вітер гне високі дерева. Білу хатину на околиці села та садок вдалечині вже обгортають бузкові сутінки. Ще мить – і лине дощ. Стан природи, її настрій виявлені тут завдяки динамічній композиції, світлотіньовим і кольоровим контрастам. Тривожний, схвильований настрій значною мірою зумовлений протиставленням темного синьо-сизого неба й вохристо-зеленуватої частини лугу.  Підкреслюють неспокій у природі й мінливі тіні від хмар.

В картині відчуваються пленерні якості художника. Він тонко передає багатство зелених, синіх  кольорів і ледь вловимі блакитні, бузкові рефлекси від неба. Цим твором художник заявив про себе як витончений  майстер колориту та світлотіньових ефектів.

Самобутня творчість художника-педагога Фотія Степановича Красицького – яскрава сторінка в історії української культури. Ближче познайомитися з його роботою «Перед грозою» можна у 5-му залі Лебединського міського художнього музею, що знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут