“Скеля з хрестом” (1840-і рр.) Рабус Карл (Вільгельм) Іванович (1800-1857)

0
1783

Розмір: 100 х 142 см
Полотно, олія
В колекції: до 1937  року

Морський пейзаж – абсолютно особливий жанр живопису. Неможливо намалювати рухливе море, не володіючи здатністю до уяви. Існує твердження, що «рух живих стихій невловимий для киcті: писати блискавку, порив вітру, сплеск хвилі немислимо з натури». Тим дивовижніше виглядає майстерність Карла Рабуса, здатного відобразити красу стихії у повній мірі.

Карл Рабус прославився як один з найталановитіших художників Росії I-ї половини XIX століття. Як ніхто інший, він вміло зображував море, міські краєвиди та позаміські пейзажі. Їм написано безліч чудових картин, які наводять на філософські роздуми. Рабус був одним з найосвіченіших російських художників свого часу, поєднуючи живопис із захопленням літературою та природничими науками. Був особисто знайомий з великим Гете, який, до речі, передрікав велике майбутнє художнику.

Найкраще уявлення про талант художника можна отримати від роботи «Скеля з хрестом» або як її ще називають «Молитва за загиблих товаришів». Написана у 1840-х роках, вона ось уже понад півтора століття залишається прикладом класики і шедевру в своєму роді. Картина нібито промовляє до свого глядача, запрошуючи поглянути глибше і побачити щось таке, що незримо більше ніде. На ній морська стихія підкорилася руці майстра, і ступивши на картину, назавжди завмерла, не втративши від цього своєї непередбачуваності і непокори.

За композицією, картина немов розділена на дві основні частини. З лівого боку можна спостерігати похмурий пейзаж – кам’янистий берег, біля якого домінує висока скеля з поодинокими деревами та чагарником, на краю якої височить дерев’яний хрест, встановлений, очевидно, в пам’ять про загиблий біля берегу корабель. Похмурий гірський берег не вселяє спокою. І навіть море біля нього дещо темніше.

З іншого боку перед поглядом спостерігача відкривається цілком миролюбний морський пейзаж. Невеликий парусний човен потроху наближається до скелястого берегу. Шестеро моряків на його борті освітлені вогнем факелу. Море спокійне, хвилі тихі та майже непомітні. Справа, на задньому плані знаходиться вітрильник, вдалині видніється ще один.

Насичена темними синіми тонами, робота передає тривожний настрій. З першого погляду на полотно спостерігач немов проникає в його центр та відчуває атмосферу, що там панує, переживаючи разом з моряками їх емоції.

Вражає своєю красою і небо, яке настільки чудово вималюване, як і море. Написані ці дві стихії приблизно в одній і тій же гамі, але при цьому так різняються, що неминуче відчувається відмінність між цими двома проявами природи. Безмежність і немислимий простір, як неба, так і моря, гармонійно поєднуються на полотні. Доповнюють гармонію – низькі хмари написані в легких пастельних тонах з рожевими і блакитними відтінками. Ці ж кольору відображаються в морських хвилях.

«Скеля з хрестом» являє собою епічно узагальнений образ незламності людини проти сил природи. Від неї віє і смутком, і спокоєм одночасно, що характерно для робіт Карла Рабуса, який у своїй творчості прагнув до правдивого сприйняття природи. Хоча його внутрішній стан виявляв в ній романтичну складову з ледь вловимими нотками невеликого смутку.

Сьогодні картини художника перебувають як в державних музеях, так і приватних колекціях по всьому світу. Ближче познайомитися із картиною Карла Рабуса «Скеля з хрестом» можна у другому залі художнього музею. Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут