“Японська айва. Натюрморт” (1961) Цвєткова Валентина Петрівна (1917-2007)

0
2436

Розмір: 80 х 113,5 см
Полотно, олія
В колекції: з 1967  року

Валентина Петрівна Цвєткова – блискучий майстер натюрморту та одна із найяскравіших живописців України. Після Астраханського художнього училища вона, підкорена красою Південного  берега Криму, переїхала на постійне місце проживання в Ялту. Краса Кримської природи мала великий вплив на особистість художниці.

В  її картинах  надзвичайне поєднання фарб, свято сонця, повітря та світла. Мотиви робіт  прості і  безхитрісні – квітучі садові і декоративні  південні рослини: японська айва, мигдаль, бузок, магнолія, мімоза. Цвєткова любила писати картини з балкону своєї майстерні, звідки відкривався вид на гори і море.

Натюрморти з квітами на фоні пейзажу, написані на відкритому повітрі  принесли їй популярність. Яскравий, сонячний живопис Валентини Цвєткової можна порівняти з вибухом феєрверку фарб – імпульсивному і заворожуючому. Її природне відчуття, рідкісне вміння узагальнювати допомагали художниці створювати цілісний, гармонічний образ в широкій вільній манері письма з фактурними ефектами і при цьому завжди залишатися  оригінальною, ні на кого не схожою художницею.

Валентина Цвєткова своєю творчістю продовжувала кращі традиції реалістичної школи, французького імпресіонізму та в деякій мірі експресіонізму. Що б не писала вона – квіти, фрукти, пейзажі – всі вони немов би ввібрали в себе літнє кримське сонце і самі стали випромінювати тепло. Звідси особлива світлоносність її картин, яка захоплює глядача, створює надзвичайно життєрадісний настрій.

Квіти – як найповніший вияв краси являються головною темою багатьох робіт художниці. Є якийсь містичний зв’язок між прізвищем художниці та її улюбленим сюжетом – квітами.

«Японська айва» – екзотичні, скромні і разом з тим складні за своєю будовою квіти які виглядають, як візерунчастий пишний букет. Квіти айви – це своєрідний символ  південної кримської краси. У зображенні цих квітів вона досягла особливої артистичності, віртуозності безкінечним розмаїттям кольорів, які іскряться та переливаються в  сонячному світлі, як величний гімн красі.

В цьому натюрморті показана пластика кожної квітки і разом вони створюють червоно – рожеву гаму з тактичним доповненням зеленого, синього, білого підкреслює благородство, досконалість і витонченість природних форм.

Ця картина представляє собою легке поєднання найскладніших червоно – рожево – білих відтінків. Милуючись ніжністю градацій кожного тону, ювелірною майстерністю виконання, витонченістю загального колористичного рішення, забуваєш про квіти, оскільки тут цінний сам живопис.

Цвєткову називають одним із кращих майстрів натюрморту в Україні. Та натюрморт у неї особливий: квіти або щедрі дари землі художниця завжди писала на фоні пейзажу, прагнучі в одній картині сконцентрувати все найдорожче в природі Південного берега, об’єднуючи натюрморт і пейзаж в єдину гармонічну композицію, де все пронизано чистим повітрям і наповнене сонячним теплом.

Валентина Цвєткова мала рідкісний дар відчувати красу життя і не втомлюватись ділитися цим багатством з іншими. Світ завжди платив їй  любов’ю і пошаною. У Всесвіті навіть є мала планета, яка  носить ім’я художниці.

Її роботи з успіхом експонувались у Франції, Німеччині, Японії, Англії, Канаді.  Картини художниці зберігаються у багатьох  музеях України та Росії, а також у приватних колекціях по всьому світу.

Ближче познайомитися з роботами Валентини Цвєткової можна у 6-му залі Лебединського міського художнього музею, що знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут