“Михайлівка” (1890-і) Сєров Валентин Олександрович (1865-1911)

0
1794

Розмір: 10 х 16 см
Дерево, олія
В колекції: надходження до 1937
  року

Художник епохи … Ймовірно, так можна було б охарактеризувати цілий ряд великих живописців. Але Валентину Сєрову дане визначення підходить як найкраще. Його роботи стали, по-справжньому, яскравішим відображенням часу.

Творчість Валентина Сєрова напрочуд багата й різноманітна. Великий портретист, він був не менш чудовим майстром пейзажу, художником побутового чи анімалістичного жанру і, нарешті, історичним живописцем. І у всіх цих областях його досягнення були значні, а вплив їх – великим. Різні прояви мистецтва Сєрова були тісно пов’язані, відтворюючи його загальну світоглядну еволюцію. Це добре помітно у пейзажах з його відображенням й тлумаченням природи, розкриттям людських особистостей і характерів у портретах, трактуванням сільських жанрів та з історичними сюжетами.

У 1892-1895 рр. Сєров виконав ряд замовлень для графа Василя Капніста, написавши портрет його дружини – Варвари Василівни та їхніх дочок, що зберігаються сьогодні у Російському музеї (С.-Петербург), а також невеликий пейзаж «Михайлівка».

«Михайлівка» – далеко не найвідоміша картина великого живописця, що незаслужено обійдена увагою. Можливо, обраний сюжет і деяка одноманітність палітри роблять її не такою, що запам’ятовується, в порівнянні з іншими шедеврами пензля Сєрова, однак вона далеко не так проста і однозначна, як може здатися на перший погляд.

Незважаючи на мініатюрний формат, пейзаж вийшов майстерно глибоким і деталізованим. В ньому підкреслена композиційна домінанта – церква Різдва Богородиці, що знаходилася проти маєтку Капніста. Ритмічний малюнок дерев з невеличкою альтанкою зліва надає творові романтичності. А така деталь, як парапет входу, вказує на те, що художник писав етюд, знаходячись на садибному ганку або ж з тераси.

Живописець навмисно відмовився від яскравих кольорів і різких переходів. Палітра зелених тонів заспокоює, зачаровує і навіть присипляє. Краєвид показаний ніби завмерлим.

За настроєм це літній пейзаж, але в ньому відчувається денна прохолода, підсилена приглушеною холодною кольоровою гамою. Майстерно розподілені маси світлого і темного створюють виразні об’єми дерев, кущів, архітектурної будівлі. Небо написане напрочуд вдало з ледве помітними переходами одного тону в інший.

Валентин Сєров написав пейзаж, схожий на сон чи солодку дрімоту. Від нього віє таємничістю і значущістю. Як чудовий психолог, Сєров вмів писати душі людей в їх портретах. Так само і з природою, вона наповнена у живописця глибоким психологізмом, невідомим і повним загадок життям.

Кожна картина Сєрова – справжній шедевр. Але щоб побачити Сєрова не обов’язково їхати до Москви, С.-Петербурга, Києва чи іншого міста. З Сєровим, як і роботами інших російських та українських передвижників В.Д. Поленовим, Р.Р. Мясоєдовим, В.К. Менком, В.М.  Максимовим та К.А. Савицьким можна познайомитися в Лебединському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут